15-03-2021 » Kamień Pomorski

Ogromny przyrost nowych przypadków. Raport MZ z 15 marca

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport dotyczący nowych zakażeń SARS-CoV-2 i zgonów, do których przyczynił się COVID-19.

Z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że minionej doby wykryto 10 896 nowych przypadków koronawirusa. Niestety z powodu infekcji zmarło kolejnych 28 pacjentów. Jak zauważył na Twitterze Michał Rogalski, zajmujący się analizą danych dotyczących epidemii SARS-CoV-2 w Polsce, oznacza to przyrost aż o 77 proc. w stosunku do ubiegłego tygodnia.

“Mamy 10 896 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (2311), śląskiego (1247), pomorskiego (1100), dolnośląskiego (939), wielkopolskiego (871), małopolskiego (699), kujawsko – pomorskiego (596), podkarpackiego (567), łódzkiego (460), lubuskiego (396), zachodniopomorskiego (344), warmińsko – mazurskiego (271), świętokrzyskiego (266), opolskiego (265), podlaskiego (192), lubelskiego (139). 233 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną” – czytamy w komunikacie MZ na Twitterze.

“Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 23 osoby” – informuje resort zdrowia.

Szef resortu zdrowia nie kryje zaniepokojenia. “Może to oznaczać odwrócenie trendu malejącej dynamiki liczby nowych zachorowań w ostatnim czasie” – podkreślił.

Dzisiejszy skok dziennej liczby zachorowań o ponad 75% w stosunku do poprzedniego tygodnia to bardzo niepokojący sygnał. Może to oznaczać odwrócenie trendu malejącej dynamiki liczby nowych zachorowań w ostatnim czasie.

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia pokazuje wykres i ostrzega

W niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski opublikował w mediach społecznościowych wykres pokazujący dynamikę wzrostu zakażeń w Polsce. “W ostatnim czasie wzrost dziennej liczby zachorowań wynosi ok 25 proc. (w ujęciu tygodniowym). Średnia tygodniowa osiągnęła 16 tys. Czekają nas trudne tygodnie. Pilnujmy się!” – napisał.

Niedzielski od tygodni informuje o tym, co może mieć największy wpływ na rozwój epidemii koronawirusa w Polsce. Szef resortu zdrowia wskazuje przede wszystkim na udział brytyjskiej mutacji koronawirusa w wykrywanych przypadkach. Z informacji przekazanych przez rzecznika MZ Wojciecha Andrusiewicza wynika, że możemy spodziewać się, że udział brytyjskiej odmiany SARS-CoV-2 w Polsce wyniesie nawet 50 proc. Mutacja ta charakteryzuje się znacznie większą zakażalnością i cięższym przebiegiem choroby.

W związku z dynamicznym wzrostem liczby zakażeń w Polsce, rząd podjął decyzję o wydłużeniu listy województw, w których obowiązywać będą obostrzenia. Dotychczas najsurowszy rygor dotyczył województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Od poniedziałku 15 marca surowsze obostrzenia zaczęły obowiązywać również w województwach mazowieckim i lubuskim.

Decyzje rządu podejmowane są w oparciu o strategię przewidującą regionalizację obostrzeń. Władze państwa mają nadzieję, że w ten sposób uda się uniknąć paraliżu gospodarczego. Wprowadzone dotychczas na terenie czterech województw obostrzenia mają na razie obowiązywać do 28 marca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *