Ogromny przyrost nowych przypadków. Raport MZ z 15 marca

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport dotyczący nowych zakażeń SARS-CoV-2 i zgonów, do których przyczynił się COVID-19.

Z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że minionej doby wykryto 10 896 nowych przypadków koronawirusa. Niestety z powodu infekcji zmarło kolejnych 28 pacjentów. Jak zauważył na Twitterze Michał Rogalski, zajmujący się analizą danych dotyczących epidemii SARS-CoV-2 w Polsce, oznacza to przyrost aż o 77 proc. w stosunku do ubiegłego tygodnia.

„Mamy 10 896 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (2311), śląskiego (1247), pomorskiego (1100), dolnośląskiego (939), wielkopolskiego (871), małopolskiego (699), kujawsko – pomorskiego (596), podkarpackiego (567), łódzkiego (460), lubuskiego (396), zachodniopomorskiego (344), warmińsko – mazurskiego (271), świętokrzyskiego (266), opolskiego (265), podlaskiego (192), lubelskiego (139). 233 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną” – czytamy w komunikacie MZ na Twitterze.

„Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 23 osoby” – informuje resort zdrowia.

Szef resortu zdrowia nie kryje zaniepokojenia. „Może to oznaczać odwrócenie trendu malejącej dynamiki liczby nowych zachorowań w ostatnim czasie” – podkreślił.

Dzisiejszy skok dziennej liczby zachorowań o ponad 75% w stosunku do poprzedniego tygodnia to bardzo niepokojący sygnał. Może to oznaczać odwrócenie trendu malejącej dynamiki liczby nowych zachorowań w ostatnim czasie.

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia pokazuje wykres i ostrzega

W niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski opublikował w mediach społecznościowych wykres pokazujący dynamikę wzrostu zakażeń w Polsce. „W ostatnim czasie wzrost dziennej liczby zachorowań wynosi ok 25 proc. (w ujęciu tygodniowym). Średnia tygodniowa osiągnęła 16 tys. Czekają nas trudne tygodnie. Pilnujmy się!” – napisał.

Niedzielski od tygodni informuje o tym, co może mieć największy wpływ na rozwój epidemii koronawirusa w Polsce. Szef resortu zdrowia wskazuje przede wszystkim na udział brytyjskiej mutacji koronawirusa w wykrywanych przypadkach. Z informacji przekazanych przez rzecznika MZ Wojciecha Andrusiewicza wynika, że możemy spodziewać się, że udział brytyjskiej odmiany SARS-CoV-2 w Polsce wyniesie nawet 50 proc. Mutacja ta charakteryzuje się znacznie większą zakażalnością i cięższym przebiegiem choroby.

W związku z dynamicznym wzrostem liczby zakażeń w Polsce, rząd podjął decyzję o wydłużeniu listy województw, w których obowiązywać będą obostrzenia. Dotychczas najsurowszy rygor dotyczył województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Od poniedziałku 15 marca surowsze obostrzenia zaczęły obowiązywać również w województwach mazowieckim i lubuskim.

Decyzje rządu podejmowane są w oparciu o strategię przewidującą regionalizację obostrzeń. Władze państwa mają nadzieję, że w ten sposób uda się uniknąć paraliżu gospodarczego. Wprowadzone dotychczas na terenie czterech województw obostrzenia mają na razie obowiązywać do 28 marca.

To top