Odszedł od nas Stefan Jędrzejewski, znany kamieński artysta – malarz

W poniedziałek 25.02.2018 r. odszedł od nas po długiej chorobie, mieszkający od wielu lat w Kamieniu Pomorskim, artysta – malarz, Stefan Jędrzejewski.

Był dzieckiem państwa Marty i Mieczysława Jędrzejewskich,  wnukiem Stefana Woźnickiego, legionisty marszałka Józefa Piłsudskiego.

Związany z Kamieniem Pomorskim i Pomorzem Zachodnim od bardzo wielu lat, w swoich obrazach tworzył współczesną kulturę. W swoich interesujących i licznych obrazach, przedstawiał kolorowy świat, domy czy też ludzi, w niezwykłej formie określanej jako abstrakcyjno – geometrycznej. Częstokroć nawiązywał w nich do polskich kolorystów, wynosząc wcześniej wiele cennych wskazówek z pracowni znanej polskiej malarki, Hanny Rudzkiej – Cibisowej.

Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. A po jej ukończeniu w 1969 roku, przyjechał do Kamienia Pomorskiego z którym związał się do ostatnich swoich dni.

Swoje marzenia przelewał na swoje obrazy, uciekał przed wojennymi wspomnieniami (dodajmy, iż urodził się w 1942 r. na warszawskim gestapowskim Pawiaku), jak również czasami tuż powojennymi, które były dla niego wyjątkowo nieprzychylne, wręcz nie do zniesienia. Jego niezwykłe po wielokroć prace, można wyszukać w zbiorach wielu kolekcjonerów. Nie tylko koneserów z Polski.

Swego czasu był współzałożycielem niegdyś bardzo prężnie działającego Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej (TMZK). W latach 70. i 80. minionego stulecia, współorganizował szereg międzynarodowych, nie tylko kamieńskich, plenerów malarskich. Jeszcze od połowy marca 2016 r., jego liczne prace można było oglądać na wystawie w kamieńskim Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Już wtedy, mocno zmagając się z chorobą, dobrotliwie a zarazem z ogromną życzliwością, uśmiechał się do wszystkich, ciesząc się z tego, że na wernisaż jego wystawy przybyło aż tylu gości. „Jest to dla mnie wyjątkowo piękne, miło zaskakujące i tak mocno ujmujące.” – powiedział krótko ale rzeczowo podczas wernisażu tej wystawy.

Zawsze kochał ludzi, kochał naturę, kochał dobro i wszystko to, co z nim związane. Wielu dziś wspomina, jak równie podkreśla, że był to Człowiek o Wielkim Sercu.

Cześć Twojej pamięci, drogi Stefanie.

Miwa

Jeden komentarz na temat: Odszedł od nas Stefan Jędrzejewski, znany kamieński artysta – malarz

 1. Avatar Teresa Rudolf pisze:

  Dopiero dzis, calkiem przypadkowo dowiedzialam sie o tej smierci..
  Coc to juz wiecej jak rok.
  Bardzo, bardzo mi zal i przykro.
  Wyrazy wspolczucia zonie Elzbiecie,mojej dobrej kolezance..
  Teresa Rudolf Austria.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *