Odsłonięcie Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kamieniu Pomorskim

Dzisiaj w niedzielę 30 grudnia 2018 r. odbyła się w Kamieniu Pomorskim uroczystość odsłonięcia Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pomnik Marszałka został wyrzeźbiony przez kamieńskiego artystę-rzeżbiarza Stanisława Motykę na zlecenie Społecznego Komitetu Upamiętnienia 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Pomnik przedstawia Marszałka z założonymi rękoma i szablą skierowaną w dół. Na kamieniu, na którym umocowana jest podobizna Piłsudskiego widnieje rok urodzenia i śmierci Marszałka.

Popiersie stanęło na placu Niepodległości – u zbiegu ulic Strzeleckiej i Gryfitów.

Przypomnijmy. Społeczny Komitet Upamiętnienia 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości i Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczął prace przygotowawcze do tego wyjątkowego wydarzenia ponad dwa lata temu (maj 2016 r.).

Komitet budowy pomnika wyemitował cegiełki o nominałach od 10 do 500 złotych, z których dochód przeznaczony jest na budowę owego pomnika.

Pierwotnie odsłonięcie popiersia Marszałka miało się odbyć w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Szereg perturbacji w tym biurokratycznych, sprawiło to, że zaplanowane w tym czasie odsłonięcie stało się niemożliwe. Kolejną datą jaką sobie roboczo zaplanowano był 5 grudnia, tj. dzień 151. rocznicy urodzin J. Piłsudskiego. Tego terminu także nie zdołano dotrzymać. Ostatecznie uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w dniu dzisiejszym, tj, w niedzielę 30 grudnia 2018 r.

Członkowie Komitetu jego budowy potwierdzają równocześnie, że w dalszym ciągu trwa sprzedaż cegiełek, których kupnem możemy wesprzeć tę wyjątkową ideę. Można je nabyć między innymi przed wejściem do kamieńskiej Katedry.

Fot. źródło: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *