02-02-2021 » Kamień Pomorski

Ocalić od zapomnienia….

Gmina Międzyzdroje otrzymała dofinansowanie w  ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”  objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 –  na remont zabytkowej wieżyczki- słupa meteorologiczno –ogłoszeniowego w Międzyzdrojach. Przetrwała dwie wojny światowe i od 1945 roku ustawiono ją przed wejściem na molo. Uszkodzona mocno w 1985 roku została wyremontowana przez Zakład Ochrony Środowiska, ale po tylu latach przyszedł czas na jej gruntowny remont. Obiekt z 1870 r. zostanie poddany konserwacji z elementami rekonstrukcji wieżyczki, odtworzeniem historycznej, artystycznej formy i funkcji użytkowej obiektu, o wysokości trzech metrów, posadowiony na cokole, z przedstawionymi na dachu symbolami pór dnia, zwieńczony różą wiatrów z chorągiewką. Prace zostaną wykonane, zgodnie z Programem prac konserwatorskich i restauratorskich z 2020 r. W przyszłości planuje się przywrócenie jej pierwotnej funkcji wieżyczki, którą należy wyposażyć w zegary wskazujące czas w 4 stolicach świata: Nowy Jork, Tokio, Moskwa i Warszawa, barometr, termometr.

Odrestaurowany zabytek będzie stanowić unikatową formę artystyczną z XIX w, jako jedyny  zachowany na Pomorzu Zachodnim i odzyska znów swój unikatowy, artystyczny i użytkowy urok na międzyzdrojskiej Promenadzie.

„Odkryj bogactwo natury i kultury Wyspy Wolin i regionu z Międzyzdrojską Mewcią Ewcią ” ,          to kolejny projekt z dofinasowaniem z PROW na lata 2014-2020. W ramach projektu  zostaną opracowane min. nowe przewodniki turystyczne, w przestrzeni publicznej pojawi się pierwszy mural artystyczny, czy rzeźba z brązu – postać Mewci Ewci – wskazującej szlak zapoczątkowanej w ubiegłym roku gry miejskiej. To projekt wspierający działania promocyjne naszej gminy, poprzez wprowadzenie  innowacyjnych form promocji walorów turystycznych i przyrodniczych gminy, zgodnie z hasłem  promocyjnym „Międzyzdroje – między naturą i kulturą”.

Jadwiga Bober

+

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *