„Oby nigdy nie udało się innym zabić we mnie sportowego ducha i pasji w tym co robię.” – rozmowa z Danielem Klamborowskim, nowym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim

Po wygraniu konkursu na dyrektora MOSiR – u, 9 listopada obowiązki na tym stanowisku przejął młody, ale także obiecujący Daniel Klamborowski, z którym przeprowadziliśmy stosowny wywiad. Oto co nam powiedział nowo powołany dyrektor:

Red. Kilka słów o sobie…
D. K. Mam 34 lata, wyższe wykształcenie, od urodzenia związany jestem z Kamieniem Pomorskim. Pierwszą swoją pracę, zaraz po studiach, rozpocząłem w kamieńskim Uzdrowisku. Potem była praca w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zdrój”, a następnie w prywatnej firmie zarządzającej nieruchomościami. Z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji jestem związany już od blisko 10 lat, zaczynałem jako wolontariusz w hali, potem przyszedł czas na pierwsze turnieje, organizację KALF i wydarzenia sportowe. Przez kilka lat byłem w Zarządzie kamieńskiego Jacht Klubu, gdzie aktywnie działałem przy organizacji regat.
Byłem również członkiem Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy w Klasie Optimist, które odbyły się w Kamieniu Pomorskim w 2010 roku. Komitet ten otrzymał za to wydarzenie Złotą Wstęgę Ziemi Kamieńskiej. Przez lata współpracowałem z lokalnymi mediami, relacjonując i fotografując imprezy, a zarazem wydarzenia sportowe.
Red. Czy w zadowalającej cię formie zastałeś MOSiR? W jakiej kondycji jest jednostka?
D.K. Stan bazy sportowej i jej wyposażenie pozostawiają wiele do życzenia. Brakuje podstawowego sprzętu do wielu dyscyplin sportowych. Niektóre piłki pamiętają jeszcze czasy otwarcia hali. Stadion miejski, a zwłaszcza trybuny, szatnie i jeden budynek gospodarczy wyglądają fatalnie. Mamy końcówkę roku, więc finanse MOSiR – u są również na wyczerpaniu i zapewne minie trochę czasu zanim uda się nadrobić wieloletnie zaległości.
Koncepcję na rozwój firmy masz, podaj mi kilka przykładów.
D. K. Pełną koncepcję rozwoju przedstawiłem na konkursie. Trudno dzisiaj mówić o wielkich inwestycjach nie znając wysokości środków przyznanych na 2016 rok. Wszyscy zdajemy sobie sprawę w jakiej kondycji finansowej jest gmina i musimy się liczyć z ograniczeniami. Trzeba zatem skupić się na tym co mamy, dokonać zmian i rozwiązań, które pozwolą w pełni wykorzystać zasoby naszej bazy sportowej do opracowania nowej oferty sportowej, która będzie służyć jak największemu gronu odbiorców.
Zamierzam postawić na jakość, rzetelność i profesjonalizm oferowanych usług. Wprowadzić nowe zajęcia sportowe, skierowane zarówno dla przedszkolaków, dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Chciałbym, aby ta jednostka służyła ludziom, była miejscem przyjaznym i chętnie odwiedzanym przez naszych mieszkańców.
MOSiR nie może działać samodzielnie, dlatego prowadzę rozmowy ze stowarzyszeniami o sportowym profilu działalności, z klubami sportowymi i innymi ośrodkami sportu, celem nawiązania bliższej współpracy.
Co w najbliższych tygodniach, miesiącach przygotowujecie dla społeczności.
D.K. Wspólnie ze Szkołą Podstawową planujemy od grudnia regularne zajęcia sportowe dla dzieci w ramach UKS. Będą one o tyle atrakcyjne, że oprócz gier i zabaw, w zajęciach udział wezmą doświadczeni instruktorzy piłki nożnej, koszykówki, tenisa stołowego, sztuk walki i szermierki. Dzieci będą miały zapewnione zajęcia na basenie. Pod koniec listopada miały ruszyć bezpłatne zajęcia z Nordic Walking dla dorosłych pod okiem profesjonalnego instruktora, jednak wszystko wskazuje na to, że pogoda pokrzyżuje nam te plany. Idzie zima, a więc przyjdzie nam ograniczyć się do organizacji zajęć w budynku hali widowiskowo-sportowej. Więcej zajęć dla dorosłych pojawi się na wiosnę. Po Nowym Roku w siłowni dostępny będzie trener interpersonalny, który pokaże nowym osobom jak korzystać z urządzeń i poprawnie wykonywać ćwiczenia. Doradzi jakie dobrać obciążenie, zaplanuje trening, zmotywuje do regularnej pracy.
Chciałbym również nadrobić zaległości w sportach walki. Wielu moich znajomych wozi swoje dzieci na zapasy do Wolina. Gryfice od dawna mają swoją szkółkę walki i pierwsze gale MMA za sobą, nawet w Kołczewie prowadzone są zajęcia ze sztuk walki dla dzieci i młodzieży.
W Wolinie za chwilę odbędzie się pierwsza gala MMA. Niestety w samym Kamieniu poza karate nie ma niczego atrakcyjnego. A dzisiaj sporty walki zyskują bardzo wielką popularność i uważam, że nie należy chować głowy w piasek i otworzyć się na nowe dyscypliny sportu.
Na początku stycznia będziemy organizatorami Turnieju Mistrzów Futsalowych Lig Środowiskowych Województwa Zachodniopomorskiego. Nasz drużyna z KALF – u Repro Service Pol. zajęła pierwsze miejsce w ostatniej edycji tego prestiżowego turnieju i zgodnie z zasadami, zwycięzca organizuje turniej w przyszłym roku u siebie. Tradycją tego turnieju jest to, że dochód z wpisowego przeznaczany jest na zbiórkę WOŚP.
Na początku marca 2016 roku odbędzie się wielkie sportowe wydarzenie – XVII finał Kamieńskiej Amatorskiej Ligi Futsalu. Impreza w ubiegłym roku zgromadziła na trybunach komplet publiczności. Jedno co mogę obiecać, to to, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej i po raz kolejny wysoko zawiesimy poprzeczkę.
W maju tego roku, dzięki moim staraniom, do Kamienia Pomorskiego powróci latach niebytu Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Baltic Cup. Wstępne porozumienie z władzami naszego miasta zostało zawarte, jestem w stałym kontakcie z przedstawicielem strony niemieckiej, która już rozpoczęła wysyłanie zaproszeń do niemieckich klubów sportowych.
Długofalowym planem jest pomysł budowy sztucznej ścianki wspinaczkowej, a kto wie może w przyszłości uda się kiedyś w Kamieniu wybudować park linowy. Akcja informacyjna prowadzona jest na portalu społecznościowym i zyskuje coraz więcej sympatyków.
Przy dużym zainteresowaniu naszych mieszkańców i pomyślnym pozyskaniu funduszy pomysł ma szansę na realizację.
Z początkiem wiosny przedstawię nowe pomysły i ofertę sportowo – rekreacyjną, która z racji poprawy pogody nie będzie już ograniczać się do zajęć w hali.
KALF to Twoje dziecko. Właśnie się rozpoczął. Czy coś w podobnym stylu planujesz?
D.K. Nie chciałbym sobie przypisywać nie swoje pomysły. Prawda jest taka, że KALF stworzył pierwszy Dyrektor MOSiR – u Marek Świderski. Ja tylko przez lata kontynuowałem jego dzieło.
Właśnie wystartowała XVII edycja Kamieńskiej Amatorskiej Ligi Futsalu. W rozgrywkach bierze udział 170 zawodników.
Trwają zapisy do młodzieżowej odmiany tych rozgrywek – planowane uruchomienie zawodów w sobotę, 28 listopada. Szacuję, że w nowych, atrakcyjnych rozgrywkach weźmie udział około 50 zawodników. Młodzieżowe rozgrywki zostaną zorganizowane na wzór ligi dla dorosłych, a dwie najlepsze drużyny zagrają w meczu o tytuł mistrzowski podczas wieczornej imprezy finałowej, kończącej ligę dla dorosłych.
Czego życzyć nowemu, młodemu i operatywnemu dyrektorowi?
D.K. Wytrwałości w nadrabianiu wieloletnich zaległości i odporności na pesymistów, którzy mnie otaczają i powtarzają niemal codziennie, że Kamień to „dziura”, że nic się tutaj nie uda… Oby nigdy nie udało się im zabić we mnie sportowego ducha i pasji w tym co robię. Proszę mi życzyć jak najwięcej pozytywnie nakręconych ludzi, z którymi chętnie podejmę współpracę.
Red. Dziękuję za rozmowę.
I ja dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *