Obejrzyj i odkryj rowerowe Pomorze Zachodnie!

Gdzie warto podróżować rowerem po Pomorzu Zachodnim, co warto zobaczyć i jakie miejsca odkryć? Pasjonaci, podróżnicy i sportowcy, bo niejedno wcielenie mają miłośnicy dwóch kółek, przekonują, że nie warto jeszcze chować rowerów! Obejrzyjcie rowerowe studio na kanale Pomorze Zachodnie News!

Lasy, pagórki, doliny, zabytki i piękne krajobrazy. Pomysłów na jesienną wycieczkę może być wiele. Budowana Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego to łatwe i przyjemne szlaki, skierowane do wszystkich miłośników rowerów bez względu na wiek.

– Szlaki nadmorskie, cała R10, ale także okolice Bornego Sulinowa, Szczecinka, to są piękne tereny, trochę pagórkowate. Do tego trasy po wałach przeciwpowodziowych, okolice Widuchowej, gdzie jest piękna platformamówił Wojciech Marciniak z Klubu Rowerowego Gryfus.

Maciej Eling, powszechnie znany jako „Gruby Kolarz-serwis rowerowy” opowiadał nie tylko jak przygotować rower na wyprawy, ale i co zrobić, by zacząć przygodę z rowerem.

– Rowerowa zajawka może być tania, ale i ekstremalnie droga. Ogranicza nas wyobraźnia. Są ludzie, którzy na jeżdżą na dwudziestoletnim rowerze, widuję takich na trasach i to jest super. Można też kupić drogi rower i trenować – komentował Maciej Eling. – Gdzie warto się wybrać? W tym roku najbardziej podoba mi się południe województwa, okolice Chojny, Godkowa.

Goście w studio przekonywali, że rowerowa wycieczka może mieć i kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet 100 km. Wszystko zależy od pomysłu czy zaplanowanych miejsc do zwiedzania. Podczas audycji na żywo pojawiły się również pytania o aktualnie prowadzone inwestycje, a także te przyszłe, które mogą powstać dzięki wsparciu środków unijnych z nowego programu regionalnego. Co ważne, szlaki rowerowe są bodźcem do lokalnego rozwoju.

– Powstają miejsca noclegowe, małe restauracje nagle wypełniają się rowerzystami. Sporo takich miejsc jest. Mamy wspaniały skansen kolejowy w małej Lubianie, a planowane tam są docelowo noclegi. Inny hotel w starym dworcu w okolicach Połczyna Zdroju, jest tak popularny, że w sezonie bardzo trudno tam zarezerwować pokój. Trasy są bardzo popularne i wiele dobrego przynoszą dla gospodarki i lokalnych społeczności. Często spotykam ludzi w małych miejscowościach, którzy mówią: super, w końcu powstała jakaś inwestycja dla mnie. Widząc to jesteśmy zdeterminowani, by dalej rozwijać ten projekt – wyjaśniała Wanda Nowotarska, pełnomocnik marszałka ds. komunikacji rowerowej.

Uczestnicy programu zwracali uwagę, że rozwój w regionie oferty noclegowej dla rowerzystów może dodatkowo wpłynąć na zwiększenie liczby turystów na szlakach.

Realizowany przez Województwo Zachodniopomorskie projekt Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego, to prawdziwa rowerowa rewolucja, która zakłada powstanie ponad 1100 km szlaków rowerowych. Nowo budowane odcinki łączą się ze ścieżkami rowerowymi, które zostały zbudowane, bądź są budowane przez lokalne samorządy. Większość nowych inwestycji jest realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, a 85% finansowania zabezpieczają środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Cały rowerowy program można obejrzeć na kanale Pomorza Zachodniego w serwisie Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=3-9492OSUwY

To top