O zabytkach w kamieńskim ratuszu

30 listopada br. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskim odbyło się posiedzenie Konwentu Burmistrzów i Wójtów Powiatu Kamieńskiego z udziałem Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków Pani Ewy Staneckiej oraz Pana Michała Dębowskiego z Wydziału ds. Inspekcji Zabytków Nieruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
Tematem posiedzenia była problematyka związana z ochroną zabytków na terenie naszego powiatu. W trakcie spotkania poruszono sprawę uregulowania kwestii związanych z gminnymi ewidencjami zabytków, pozyskiwaniem środków na prace remontowe przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków czy ich właściwego oznakowania.
Podczas posiedzenia poruszono również tematykę dramatycznego stanu części dworów naszego powiatu znajdujących się w rękach prywatnych, których tragicznym symbolem są: Dobropole, Wrzosowo czy Wiejkowo, które uległy niemal całkowitemu zniszczeniu w ostatnich dwóch dekadach.
Obecnie na ratunek czekają popadające w ruinę rezydencje w Margowie i Piaskach Wielkich. Mieć pozostaje nadzieję, iż podzielą one los dworu rodziny von Belov w Wolinie, który w ostatnich latach, dzięki ogromnemu zaangażowaniu władz miejskich, odzyskał swą dawną świetność.

TMZK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *