Województwo Zachodniopomorskie razem z Akademią Sztuki i szczecińskim stowarzyszeniem Media Dizajn włączają się w ekologiczno-gospodarczo-kulturalną inicjatywę Komisji Europejskiej. Nowy Bauhaus to idea, która ma łączyć design, ekologię, dostępność społeczną i cenową oraz inwestycje, by wesprzeć realizację Europejskiego Zielonego Ładu. Regionalną dyskusję na ten temat rozpocznie wirtualny panel z udziałem ekspertów, który planowany jest 31 marca.
Nowy europejski Bauhaus mają definiować trzy słowa „piękny, zrównoważony, wspólny”. To najkrótszy i wyrazisty manifest Europy przyszłości, która zapewni wyższą jakość życia nie tylko wybranym. Europy, dla której wartością jest równy, mądry, sprawiedliwy rozwój. Gdzie nowoczesność jest nierozłączna z troską o środowisko naturalne. Gdzie wygoda, funkcjonalność, wysoka jakość łączy się dostępnością, czyli np. przystępną ceną mieszkań.
Te idee są bliskie organizacjom i instytucjom działającym na Pomorzu Zachodnim, dlatego urząd marszałkowski zaproponował współpracę na rzecz „nowego europejskiego Bauhausu”, zawiązując regionalne partnerstwo z Akademią Sztuki w Szczecinie oraz Stowarzyszeniem Media Dizajn. Do inicjatywy, oczywiście, mogą przyłączyć się kolejne podmioty.
– Jesteśmy przekonani, że to przedsięwzięcie zainteresuje środowisko architektów, twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki, ale też socjologów, historyków, ekonomistów – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Hasło „Bauhaus” kojarzy się z modernistycznymi, funkcjonalnymi budowlami. Prostymi, przyjaznymi człowiekowi, wygodnymi, bezpiecznymi. I właśnie takie przesłanie niesie nowy Bauhaus: na pierwszym miejscu są potrzeby społeczne i ekologia. Staramy się, by wszystko, co robimy na Pomorzu Zachodnim, było przyjazne ludziom i środowisku, użyteczne, dostępne.
Założenia nowego Bauhausu zaprezentowała w ubiegłym roku przewodnicząca Komisji Europejskiej.
– Chodzi o to, by zrównoważony rozwój połączyć ze stylem, aby Europejski Zielony Ład dotarł do umysłów i domów obywateli – tłumaczyła Ursula von der Leyen w orędziu o stanie Unii Europejskiej.
Oryginalna inicjatywa ekologiczno-gospodarczo-kulturalna razie jest w fazie projektowej. KE gromadzi pomysły, określa najpilniejsze potrzeby i wyzwania. Zachęca również, aby w tej fazie zainteresowane podmioty organizowały i inicjowały debaty. Takie działania zostaną podjęte w Województwie Zachodniopomorskim. Regionalne partnerstwo wypracuje i zgłosi działania realizowane lub planowane do realizacji, w tym m.in.: Międzynarodowy Kongres Kreatywny Design Plus oraz inicjatywę budowy nowych pojazdów elektrycznych stanowiących element sieci elektroenergetycznej w regionie Południowego Bałtyku.
Zwieńczeniem fazy projektowej – jesienią tego roku – będą zaproszenia do składania wniosków, które pozwolą zrealizować pomysły zgłoszone w ramach nowego Bauhausu poprzez wykorzystanie środków unijnych na poziomie krajowym i regionalnym.
W następnej fazie – realizacji – wdrożonych zostanie pięć projektów służących współtworzeniu nowych, ekologicznie zrównoważonych rozwiązań. Celem trzeciego etapu – fazy rozpowszechniania – jest krzewienie pomysłów i koncepcji określających nowy europejski Bauhaus za pośrednictwem nowych projektów, tworzenie sieci kontaktów i wymiana wiedzy w Europie i poza nią.
31 marca zorganizowany zostanie wirtualny panel (https://www.facebook.com/events/195523001948101/)
podczas którego interesariusze z regionu wspólnie zastanowią się, czym jest nowy europejski Bauhaus oraz omówią pomysły na wspólne działania. Panel poprowadzi dr Monika Klein.
TERMIN: środa 31 marca 2021 | 10:00 – 12:00
LIMIT MIEJSC: 15
Udział w panelu jest bezpłatny, obowiązują zapisy
Formularz zapisów: https://tiny.pl/rn6x9
Organizatorzy: Stowarzyszenie Media Dizajn, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Województwo Zachodniopomorskie, Akademia Sztuki w Szczecinie, CPK Centrum Przemysłów Kreatywnych, South Baltic Creative Cluster.
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego