Niezawodny zespół ludowy „Stawnianki” znów zanotował sukces!

Znany i popularny zespół Ludowy „Stawnianki” spod kamieńskiego Stawna zdobył w miniony weekend kolejny sukces do swojej kolekcji.
Tym razem zespół wziął udział w XI Pomorski Przegląd im. Świętego Andrzeja w dalekim Debrznie (woj. pomorskie), gdzie rywalizowało ze „Stawniankami” aż 25. zespołów, na którym to konkursie zdobył drugą nagrodę w kategorii zespoły śpiewacze.
„Mamy powód do dumy, cieszymy się i dziękujemy KADEKowi za przyjemną podróż kulturobusem. Pozdrawiamy ludzi lubiących folklor.” – powiedziała w imieniu zespołu nie mniej szczęśliwa szefowa zespołu, Lidia Dziobak.
„Stawnianki” w ubiegłym roku obchodziły 30 – lecie istnienia, a dla przypomnienia, zespół założyła nieodżałowana śp. Janina Latawiec. W ciągu tych trzech dekad zespół zdobył i wyśpiewał naprawdę wiele cennych i docenianych nagród. Koncertował nie tylko w Polsce i jest uznany nie tylko w nadmorskim środowisku muzycznym.
Swego czasu instruktorem w zespole był śp. Jan Iwaszczyszyn, który stworzył dla „Stawnianek” wiele znakomitych pieśni, i są one do dziś śpiewane przez dziesiątki zespołów.
Dziś zespół po raz kolejny potwierdził, że jest ważnym ogniwem w budowaniu kultury ludowej na Ziemiach Zachodnich, że jest też jednym z najlepszych w swej kategorii.
Szkoda tylko, że więź z samorządem lokalnym nie jest tak rozwinięta jak to bywało niegdyś, kiedy dla przykładu kamieński Ratusz patronował „Stawniankom”. Gdzie te czasy?
A szkoda, bowiem swymi występami w wielu miejscach Polski rozsławia Ziemię Kamieńską i daje do zrozumienia wszystkim, że w naszym regionie kultura nie tylko ludowa, ma się jak najbardziej dobrze.
Zespół śpiewa na bardzo różne okazje, by w ten choćby sposób zarobić na… kolejny wyjazd na jakiś konkurs. Zwykle z takiego przyjeżdża z tarczą, przywożąc kolejny laur. Szkoda też, że przez niektóre środowiska zespół jest nieco jakby niedoceniany, a warto mu się baczniej przyjrzeć i zauważyć, że to zespół z klasą i śpiewający na dobrym, a nawet bardzo wysokim poziomie.
Gratulujemy członkiniom i członkom zespołu świetnego występu w Debrznie, zdobycia
(wyśpiewania) cennego lauru, i życzymy sympatycznym „Stawniankom” pogody ducha i w perspektywie wyśpiewania kolejnych sukcesów.
Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *