Niestety niepogodny 6. kamieński Jarmark św. Ottona jest już historią

Przez dwa ostatnie weekendowe dni (6 – 7.07.2019 r.), na placu katedralnym przed kamieńską Konkatedrą odbywał się interesujący, już szósty Jarmark św. Ottona. Podczas jego trwania odbywały się ciekawe inscenizacje, było wielu wojów w zbrojach, jak i na koniach. Była również inscenizacja historycznego przybycia biskupa Ottona z Bambergu na nasze ziemie oraz symboliczny chrzest pogan. A do tego nieodzowne i liczne stragany ze średniowiecznym rękodzielnictwem, jak i jadłem oraz występy zespołów prezentujących muzykę dawną. To wszystko przyciągnęło wielu zwiedzających, nie tylko z samego miasta, bowiem większość stanowili zainteresowani tą imprezą turyści i wczasowicze, którzy w ramach trwającej od początku lipca niepogody, szukali stosownej rozrywki na wybrzeżu.

Jedni próbowali swych sił w strzelaniu z łuku, inni z kolei kosztowali znakomite i smakowite sery, świetne miody czy zioła, tudzież świeże i przaśne placki, które specjalnie przygotowano według bardzo starych oryginalnych receptur.

W tegorocznej edycji jarmarku po raz pierwszy odbyła się tzw. Strefa Gołąbka, w której uczestniczyły li tylko trzy stoiska (a szkoda), oferujące przepyszne i bardzo smaczne gołąbki. I to w liczbie ponad trzech setek! Wszystkie co do jednego, znalazły swych nabywców. Nic dziwnego, bowiem wszystkie były wręcz przepyszne. Dosłownie każdy mógł je skosztować i następnie indywidualnie ocenić. Po czym komisyjnie przeliczono liczbę głosów przypadających na każde ze stoisk. Okazało się, że najwięcej głosów uzyskało stoisko Koło PZERiI z Kamienia Pomorskiego. Drugą lokatę smakujący jurorzy przyznali gołąbkom z Koła Gospodyń Wiejskich z Trzebieszewa, zaś trzecie, tych z Koła Gospodyń Wiejskich z Samlina.

Miejsca rozdano, ale tak naprawdę wszystkie stoiska zasłużyły na najwyższą ocenę.

Wiemy, że organizatorzy zamierzają ową gołąbkową Strefę włączyć w poczet atrakcji na co najmniej kolejną edycję Ottonowego Jarmarku.

I warto też dodać, iż organizatorem tego udanego jarmarku była po raz kolejny miejscowa parafia pw. Św. Ottona, którą finansowo wsparło m. in. Starostwo Powiatowe.

Dodajmy również, iż na placu katedralnym, gdzie odbywał się weekendowy jarmark, 1 lipca roku 2001 uroczyście posadzono „Dąb Św. Ottona”. Dziś już całkiem okazały. To na cześć dokonywanej z wielkim poświęceniem przez tego biskupa chrystianizacji, podówczas pogańskiego jeszcze Pomorza Zachodniego. A więc miejsce i posadowienie dębu wydają się wcale nieprzypadkowe.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *