Niebezpieczne schody skutecznie odstraszają wielu …

Okolice betonowo – betonowych schodów, które mają swój ciąg na skarpie murów obronnych Starego Miasta w Kamieniu Pomorskim, nie od dziś proszą o pomoc. W zasadzie o tę pomoc dotyczącą ich remontu proszą mieszkańcy miasta. Poirytowana pani Teresa mówi dosłownie:”… po nich nie da się chodzić, dlatego staram się je obchodzić  szerokim łukiem. Nie jestem młodą osobą, kiedyś tu też bywało niebezpiecznie. Dla nas ludzi w słusznym wieku te schody po prostu nie nadają się do chodzenia, bo można na nich zrobić sobie krzywdę.”

Z kolei małżeństwo w już emeryckim wieku, wypowiadające się anonimowo, potwierdza, że znają co najmniej dwa przypadki osób (i to wcale nie tak dawno temu), które zrobiły sobie na tych schodach krzywdę. Mówią przy tym: „Mieszkamy nieopodal, więc mimo wszystko dużo widzimy i słyszymy. I stanowczo potwierdzamy, że te schody to spore niebezpieczeństwo. Są diablo nierówne i trudno na nich chodzić. A jak przychodzi deszczowy dzień czy taki jak kiedy popada śnieg – wręcz totalna masakra.

Dlatego gospodarze miasta muszą pomyśleć co z nimi sensownego zrobić, po to, by wszystkim przechodniom po prostu chodziło się po nich bezpiecznie. O nieszczęście doprawdy wcale nietrudno.

Gdyby były naprawdę bezpieczne jak niegdyś, nie byłoby problemu i główkowania nad tym, jak po nich szczęśliwie i bez uszczerbku przejść. Teraz stąpając po nich, dajmy na to przez zwykłą nieuwagę, można się na nich potknąć czy przewrócić nieszczęśliwie, a nawet nieopatrznie potoczyć bezwładnie w dół.”

Trzeba ostatecznie stwierdzić, że te archaiczne już schody są w stanie technicznym fatalnym.

Podobny ciąg schodów istnieje nieopodal, odległy w stronę Katedry o jakieś 150 metrów. Tam na szczęście stopnie są wykonane z granitu, twardej skały. Jednak i one też wymagają remontu, choć może nie w tak dużej mierze jak te pierwsze, wspomniane wcześniej.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *