Muzyka cerkiewna królowała we wczorajszy piątek, w kamieńskiej Katedrze.

We wczorajszy, piątkowy wieczór, w kamieńskiej Katedrze odbył się szósty już koncert, który odbył się w ramach trwającego właśnie 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który od 1964 roku rozbrzmiewa zawsze w letnich miesiącach, w kamieńskiej Katedrze, a który był naprawdę interesujący i wyjątkowo ciekawy.

Piękna ostatnio panująca na naszym Wybrzeżu pogoda, zachęca do kąpieli morskich i słonecznych. Nie dziwo więc to, że tysiące ludzi wyleguje się na gorącym piasku. Mimo tego, wielu z nich „zrezygnowało” z popołudniowego przebywania na plażach, i przyjechało na wczorajszy, piątkowy, szósty koncert w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który jak zawsze, odbywał się w kamieńskiej Katedrze.

Koncert podzielono na kilka etapów, przeplatając muzykę organową z kameralną. Organista, Andrzej Białko, wykonał na początek dwa utwory, Dietricha Buxtehuda – „Preludium e – moll” oraz Preludium chorałowe „Ach Gott”, vom Himmel sieh darein” – Johanna Nicolausa Hanffa.

Tradycją od lat jest to, że przed samym koncertem, lokalne media wykonują serię fotek wszystkim występującym w danym koncercie także organistom. Nie wiedzieć, czemu A. Białko zakazał kategorycznie dla nas z nie zrozumiałych powodów, wykonania takich właśnie zdjęć. Cóż, taka wola artysty. I to szkoda dla samej historii fotograficznej tej imprezy.

Wracając jednak do koncertu. W częściach kameralnych wystąpił siedmioosobowy ukraiński męski chór „Kalophonia”, który powstał piętnaście lat temu, wywodzący się ze Lwowa. Artyści śpiewali zawsze interesującą i ciekawie brzmiącą dla ucha, muzykę cerkiewną, która niezwykle przypadła do gustu licznie zebranej w Katedrze widowni. Chór łącznie wykonał sześć świetnie brzmiących dla ucha uważnego słuchacza, utworów.

Oceniając koncert, był on bardzo udany, a liczni słuchacze, przede wszystkim złożeni z wczasowiczów oraz turystów, posłuchali świetnie brzmiących, wiekowych organów, upajając się nadto, pięknymi dźwiękami cerkiewnych utworów.

Za tydzień, a więc w kolejny piątek, w Katedrze, usłyszymy grę organisty, Jiyanga Kim – Barthena, z dalekiej i egzotycznej dla europejczyków, Korei Południowej, który wykona trzy kompozycje znakomitych kompozytorów jakimi byli, Johannes Brahms oraz Johann Sebastian Bach.

Kameralną część koncertu wypełni znakomity, światowej sławy polski skrzypek, blisko 77 – letni Krzysztof Jakowicz. Jest on laureatem wielu prestiżowych festiwali i konkursów na całym świecie. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i gościnnym profesorem na SOAI University w Osace w Japonii.

Wirtuoz wykona dwa utwory z kolekcji dzieł J. S. Bacha.

Już dziś zalecamy zarezerwowanie sobie czasu na najbliższy piątkowy wczesny wieczór i odwiedzenie kamieńskiej świątyni, bo będzie na pewno bardzo ciekawie.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *