Mur – straszydło

Raptem nie tak dawno Kamień Pomorski obchodził 740. rocznicą nadania praw miejskich. I wydawało się nam, a przede wszystkim mieszkańcom, że władze miasta baczniej przyglądną się tej rocznicy, temu wyjątkowemu rokowi. Nic z tych rzeczy, niestety.

Co najmniej w kilku miejscach należało z chociażby tej okazji zadbać jakby bardziej o miasto. Niewiele jednak zrobiono. A jednym z takich miejsc – obskurnych zresztą, jest to naprzeciwko Katedry, gdzie znajduje się okazała skarpa opasana kamiennym murem, który to mur delikatnie ujmując, nie jest od dawien dawna w najlepszej kondycji. Wręcz straszy. Poprzednie władze pokusiły się na nasze wezwania,… ogrodzić to miejsce. I na tyle było ją stać. Straszydło było i jest w dalszym ciągu.

Sypiący się i niebezpiecznie przekrzywiony mur, co prawda teraz odgrodzony, od ciągu dla pieszych przechodzącego tuż obok na kamienne stopnie schodów, jest w jak najbliższej odległości. Widok po prostu nie ciekawy i przygnębiający zarazem.

Mieszkańcy przechodząc obok tego miejsca, zobojętniali i po prostu nie patrzą na to straszydło. Już jakby przywykli. A turyści i wczasowicze? Ci niebawem powrócą podczas sezonu letniego i zobaczą to co zobaczą i zapewne nie wystawią dobrej laurki gospodarzom miasta. A warto wiedzieć, że gros gości krzątała się będzie wokół samej Katedry.

Mamy nadzieję, że nowe władze ów problem wychwycą lub już wychwyciły i zaradzą coś z tym murem, bo w istocie, owo miejsce nie jest aktualnie zbyt ciekawą wizytówką tego przecież pięknego i starego grodu. Szpecący okolicę niby pobielały i zzieleniały jako tako mur nie powinien co najmniej w takim stanie egzystować, gdyż psuje całościowy wizerunek okolic samej Katedry. A zapewne przybywający na kolejne letnie koncerty organowo – kameralne dorocznego festiwalu goście mają oczy i wychwycą zapewne to niby szpetne cacko „architektoniczne”.

Trudno nam cokolwiek podpowiadać włodarzom w tej kwestii, ale nie wypada chyba, by taka obskurna, rozsypująca się budowlana szpetota, zaważała na dobrej opinii gości o Kamieniu Pomorskiem, które zowie się przecież miastem nader przyjaznym dla wszystkich, a i urodziwym zarazem także.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *