Możesz pomóc organizacjom do zadań specjalnych. – Zostaw 1% podatku dochodowego na Pomorzu Zachodnim

Nawet 50 mln zł może trafić na ważne społecznie cele, a wszystko w rękach mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Przed nami roczne rozliczenie i decyzja, którą Organizację Pożytku Publicznego wspomożemy 1% podatku dochodowego za rok 2020. Średnio przekazujemy 61 zł. Warto z tej szansy skorzystać, to nas nic nie kosztuje.

Na Pomorzu Zachodnim ruszyła akcja promocji wpłat na rzecz zachodniopomorskich Organizacji Pożytku Publicznego. To lokalne stowarzyszenia i fundacje, które dobrze znamy z działań na rzecz seniorów, osób z niepełnosprawnością, dbających o zwierzęta w schroniskach, prowadzących projekty ekologiczne i kulturalne, rozwijające wolontariat. Do wspierania regionalnych OPP zachęca Zarząd Województwa z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem na czele.

50 mln zł to wielkie pieniądze i tyle pieniędzy może zostać na Pomorzu Zachodnim, dzięki państwa zaangażowaniu. Środki te pomogą w realizacji wspaniałych celów i idei. Zdecydujmy mądrze i zostawmy nasz 1% podatku dochodowego w regionie. Rozwijajmy tu wolontariat, działalność kulturalną i ekologiczną, społeczną i wiele innych wspaniałych rzeczy. 1% podatku jest w państwa rękach – przekonuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W województwie zachodniopomorskim zarejestrowanych jest ponad 300 organizacji uprawnionych do otrzymywania 1% podatku, a więc posiadających status organizacji pożytku publicznego (OPP). 1% możemy również przekazać na tzw. subkonta OPP, które prowadzone są w celu zbierania środków na leczenie lub rehabilitację osób indywidualnych. Z takiej formy pomocy korzystają często rodzice dzieci z niepełnosprawnością.

W ubiegłym roku zachodniopomorscy podatnicy przekazali na rzecz organizacji z regionu 33,4 mln zł. Z tej możliwości skorzystało 609 tys. osób. Średnio wpłata z jednej PIT-u wynosi 61 zł.

Lista uprawnionych organizacji z regionu opublikowana jest na stronie internetowej Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego (zakładka organizacje pozarządowe, www.wws.wzp.pl).

Wypełnione PIT-y w usłudze Twój e-PIT możemy weryfikować i uzupełniać – w tym wskazywać OPP. Warto pamiętać, że jeśli nie wskażemy żadnej organizacji, 1% wróci do budżetu państwa, nie pomoże organizacji lub osobie, która zbiera środki na leczenie lub rehabilitację.

Warto też wiedzieć, że emeryci i renciści, dzięki PIT-OP mogą także w prosty i wygodny sposób pomagać organizacjom pożytku publicznego, przekazując 1%. Dokument można przekazać osobiście, pocztą lub w usłudze e-PIT-OP (przygotowany zostanie w ramach usługi Twój e-PIT).

W ramach akcji zostały przygotowane materiały video zachęcające do wpłat na rzecz zachodniopomorskich OPP. Zobaczymy je w mediach społecznościowych województwa (Fb/PomorzeZachodnieNews i FB/PomorzeZachodnie, Youtube.com/PomZachodnie) czy na ekranach w pociągach regionalnych. Przygotowano też #1%dlaPomorzaZachodniego. Dla organizacji pozarządowych przygotowywane są materiały graficzne – plakaty do samodzielnego wydrukowania z możliwością personalizacji np. wpisania numeru KRS. W Szczecinie symbol akcji 1% będzie wyświetlany na wieży Zamku Książąt Pomorskich.

Materiał video: https://www.youtube.com/watch?v=5JboAEoh_J0

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top