Modernizacja kamieńskich trzech ulic jest na oczekiwanym finiszu

Od 8 czerwca br. trwa wielka modernizacja trzech kamieńskich ulic: B. Chrobrego, Dziwnowskiej oraz Mieszka I. Roboty prowadzi „Konsorcjum PGK i J. Derylak – Bud” z Kamienia Pomorskiego, której koszt wynosi niespełna 6 milionów złotych.
Od samego początku tempo robót było zdumiewająco wysokie, a to za sprawą między innymi dopisującej i sprzyjającej niemal przez cały czas pogody. Dziś można powiedzieć, że prace są na ukończeniu i zbliża się szczęśliwy finał. Zgodnie z umową, zadanie ma zostać zakończone z nastaniem ostatniego dnia listopada.
W międzyczasie powstały dwa okazałe i co ważne, funkcjonalne ronda (zbieg ulic Mieszka I i B. Chrobrego oraz Dziwnowskiej, Jedności Narodowej i A. Mickiewicza), została wymieniona na wspomnianych ulicach nawierzchnia asfaltowa (długość blisko 880 m), postawiono zupełnie nowe oświetlenie uliczne (45 szt.), które zsynchronizowane jest z zegarem astronomicznym. Linie elektryczne zostały schowane pod ziemią.
Całość otrzymała szerokie i funkcjonalne chodniki oraz zjazdy, a nadto ścieżki rowerowe o łącznej powierzchni blisko 6 km kw. Wymieniono liczne ciągi kanalizacji deszczowej o długości 374 mb, zamontowano łącznie 72 studzienki betonowe (13 szt.) oraz ściekowe (59 szt.).
Powstały też nowe miejsca parkingowe (ponad 45 miejsc) o nawierzchni z kostki granitowej.
Większość robót została już komisyjnie odebrana, a w obecnej chwili trwają jeszcze ostatnie prace polegające m. in. na spoinowaniu kostki kamiennej w zatokach postojowych, wysepkach i pierścieniach rond. Przeprowadza się jeszcze spoinowanie krawężników, docina ostatnie kostki betonowej na ciągach pieszo – jezdnych, kończy się montaż oznakowań pionowych i poziomych, kończy się zagospodarowanie zielenią, ponadto montuje ławki (15 szt.) i kosze na śmieci. Do końca miesiąca mają zostać również zamulone kostki betonowe na ciągach pieszo – jezdnych.
W trakcie są przeprowadzane również kolejne odbiory robót. I co ważne, usterek nie ma nazbyt wiele, co cieszy inwestora, którym jest Gmina Kamień Pomorski, jak i samego wykonawcę.
Widać, że Konsorcjum dobrze przygotowało się do wykonania tego dużego zadania i wywiązało się ze wstępnych ustaleń, dosłownie na przysłowiową „piątkę”.
Trwające kilka miesięcy intensywne prace na placu budowy dobiegają już końca, zbliża się oczekiwany finał tego dużego zadania, choć tak prawdę powiedziawszy już czujemy, jeździmy i chodzimy po nowym. Co ważne, mimo że prace cały czas trwały, a to ma miejsce w samym centrum miasta, udało się w miarę bezkolizyjnie prowadzić wszelkie roboty. Owszem, co niektórzy kierowcy kręcili nosami, ale w inny sposób niedogodności nie można było ominąć. Udało się bowiem pokierować ruch innymi ulicami z których dla przykładu, Dworcowa dotąd jednokierunkowa jest ulicą dwukierunkową. I dobrze mając na względzie wszystkich kierowców.
Teraz sami kierowcy podkreślają, że ciągiem ulicznym od torów kolejowych przy ul. Mieszka I. poprzez oba ronda oraz ulice: B. Chrobrego i Dziwnowskiej, jedzie się wręcz wzorowo, nie narzekają przy tym i przechodnie i posiadacze rowerów.
Równa nawierzchnia, szeroki i przejrzysty horyzont, liczne miejsca parkingowe, a nadto szerokie chodniki, samo subtelne zagospodarowanie terenu, to na pewno wizytówki tej udanej inwestycji, jak i dla samego wykonawcy, „Konsorcjum PGK – Derylak Bud” z Kamienia Pomorskiego.
Co ciekawe, owo konsorcjum zawiązane między innymi z myślą o to zadanie, wcześniej nie współpracowało ze sobą na tak dużą skalę. Wielu zastanawiało się więc, jak sobie wspólnie poradzą. Jak widać, wywiązali się z powierzonego im zdania znakomicie, i to również cieszy, tym bardziej, że wykonawca został wyłoniony z naszego regionu. To dodatkowy atut tej wielkiej inwestycji.
Na placu budowy pracowało niemal codziennie w porywach nawet ponad 100 pracowników, także z firm podwykonawców.
Ostatnie prace, ostatnie doszlifowania szczegółów, ostatnie odbiory robót, i potem zdanie całości inwestorowi – to na dzień dzisiejszy główne zadanie wykonawcy. A my użytkownicy ulic i chodników cieszmy się wspólnie, że w Kamieniu Pomorskim zaistniała kolejna poważna inwestycja, która w dużej mierze poprawia w rzeczy samej już dobry wizerunek tego starego i przyjaznego dla wszystkich miasta.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *