Marszałkowskie szpitale z funduszami na bieżące inwestycje i zakup wyposażenia

Nowy aparat nerkozastępczy, nowoczesny kardioangiograf, wysokiej klasy sprzęt do zabiegów ortopedycznych, remont pomieszczeń, wymiana wind czy montaż instalacji wodnych – m.in. takie inwestycje zaplanowały w 2021 roku szpitale podległe samorządowi województwa. Przedsięwzięcia będą wspierane funduszami Urzędu Marszałkowskiego. Zachodniopomorski marszałek przeznaczy na nie ze swojego budżetu blisko 5 mln zł.

Z pomocy skorzysta 5 placówek, dla których podmiotem tworzącym jest samorząd województwa zachodniopomorskiego. To szpitale: Szczecina, Koszalina i Kołobrzegu. Decyzję o przyznaniu dotacji podjął w pierwszych dniach marca Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, który przychylił się do wniosków złożonych przez dyrektorów szpitali. Jednostki dofinansowanie będą musiały wykorzystać do końca bieżącego roku.

– Nasze szpitale nieustannie podnoszą standardy medyczne. Stawiają na szybką diagnostykę i coraz wyższy komfort leczenia. Remontują pomieszczenia, zakupują nowoczesną aparaturę. Od lat wspieramy ich w tych dążeniach przekazując oprócz eurofunduszy także wsparcie finansowe z własnego budżetu – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Szpital Wojewódzki w Szczecinie otrzyma 1,2 mln zł. Środki pomogą w zakupie systemu nawigacji neurochirurgicznej wraz z rentgenowskim systemem trójwymiarowego obrazowania anatomii pacjenta. Sprzęt posłuży przy zabiegach neurochirurgicznych oraz ortopedycznych, np. operacjach kręgosłupa wymagających zastosowania implantów. Koszt całkowity wyniesie 4,5 mln zł.

Szpital Wojewódzki w Koszalinie zaplanował zakup kardioangiografu, bo ten obecny eksploatowany jest od 2009 roku. Dotychczas w koszalińskiej placówce wykonano 17 tys. koronografii i 10 tys. angioplastyk. Nowe urządzenie pozwoli na zachowanie ciągłości leczenia ostrych zespołów wieńcowych i utrzymanie całodobowego dyżuru kardioangiograficznego. Koszt aparatury to 2,6 mln zł, z czego 1,2 mln zł przekaże Urząd Marszałkowski.

Do szpitala w Zdrojach z budżetu województwa trafi również 1,2 mln zł. Jednostka przyznaną dotację przeznaczy na remont obiektów w celu poprawy warunków sanitarno-epidemiologicznych, a także na modernizację instalacji wodnej. Pomieszczenia szpitala i poradnie będą malowane, wymienione w nich zostaną okna i drzwi, armatura sanitarna, terakota, glazura oraz sieć wodociągowa. Wszystkie prace kosztować mają 1,3 mln zł.

Z dotacji Marszałka Województwa w wysokości 1,2 mln zł skorzysta Regionalny Szpital w Kołobrzegu. Środki pomogą jednostce w dalszej przebudowie Oddziału Psychiatrii. Prace w placówce, które kosztować będą prawie 1,3 mln zł obejmą m.in. wymianę drzwi wejściowych, wymianę drzwi do sal chorych i gabinetów zabiegowych czy montaż dźwigu osobowego.

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie sięgnie po marszałkowską pomoc w kwocie 85 tys. zł. Placówka nabędzie aparat nerkozastępczy, bo obecny sprzęt użytkowany jest od 2014 roku. Urządzenie trafi do Oddziału Chirurgii Onkologicznej. Terapia nerkozastępcza jest istotnym elementem stosowanym przy ostrej niewydolności nerek pozwalającym ratować życie pacjenta, a zapewnienie hemodializy w ZCO umożliwi uniknięcie transportu chorego do innego szpitala. Nowoczesne urządzenie kosztować będzie 100 tys. zł.

 

Biuro Prasowe

Łukasz Jucha

Gabinet Marszałka

To top