Marszałek z wizytą w Kamieniu Pomorskim. Będą nowe inwestycje dla mieszkańców całego powiatu

Z tych inwestycji ucieszą się mieszkańcy powiatu kamieńskiego, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas. Przybędzie miejsc do rekreacji i ćwiczeń na świeżym powietrzu, powstanie nowy plac zabaw w Łukęcinie. Zyska infrastruktura sportowa – boiska w Kamieniu Pomorskim (przy LO), Międzywodziu, Międzyzdrojach czy hala w Świerznie. Włodarze na realizację inwestycji pozyskali dotacje z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. W poniedziałek, 2 sierpnia 2021 r. marszałek Olgierd Geblewicz podpisał umowy dotacyjne.

Inwestycje dofinansowane będą z trzech różnych konkursów przeprowadzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego: Granty Sołeckie, program na poprawę i modernizację infrastruktury sportowej oraz dotacje na przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zachodniopomorskich zabytkach. Łączna wartość przyznanego dofinansowania dla umów podpisanych w poniedziałek w Kamieniu Pomorskim to 170 tys. zł.

Konkursy cieszą się dużym zainteresowaniem samorządów, które chcą pozyskać dofinansowanie na realizację także mniejszych inwestycji, ale bliskim mieszkańcom. To projekty integrujące społeczność lokalną, poprawiające bezpieczeństwo i budujące szeroko pojęty kapitał społeczny. Przyznana pomoc ma służyć także zmianom bazy sportowej. Dobra infrastruktura to magnes dla dorosłych osób do większej aktywności ruchowej i zachęta dla dzieci do częstszego udziału w zajęciach sportowych. Wszystko to wpływa z kolei na lepszą kondycję zdrowotną naszych mieszkańców, a także wspiera system kwalifikacji uzdolnionej sportowo młodzieży do kadr wojewódzkich i ogólnopolskich – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

70 tys. zł na lokalne inwestycje

Dzięki Grantom Sołeckim w najmniejszych miejscowościach całego regionu powstają siłownie zewnętrzne, place zabaw, parki zyskują nową infrastrukturę, a świetlice najpotrzebniejszy sprzęt. To inwestycje na rzecz lokalnej społeczności, na które w tym roku z budżetu województwa marszałek przeznaczył 1,8 mln zł.

Środki z tego konkursu trafią do: Łukęcina (gm. Dziwnów), Trzebiszewa (gm. Kamień Pom.), Grabowa (gm. Kamień Pom.), Lubina (gm. Międzyzdroje), Wapnicy (gm. Międzyzdroje), Świerzna i Ciesławia (gm. Świerzno). Do każdego sołectwa po 10 tys. zł.

Dzięki dotacjom powstanie plac zabaw w Łukęcinie, centrum sportu w Trzebiszewie oraz miejsca do rekreacji i spędzania wolnego czasu w Lubinie i Ciesławiu. Grant zostanie przeznaczony też na rewitalizację oczka wodnego w Świerznie.

Mała infrastruktura sportowa

Gminy prowadzić będą też modernizację bazy sportowej. W tym roku Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel 1,5 mln zł. Ze wsparcia skorzysta 81 lokalnych samorządów, które na zaplanowane prace otrzymają od 6 do 20 tys. zł dofinansowania. Powiat Kamieński dzięki dotacji wyremontuje boisko i kupi sprzęt sportowy do sali gimnastycznej przy LO im. Bolesława Krzywoustego. Natomiast na boisku w Międzywodziu zostanie położona nowa nawierzchnia. Z inwestycji cieszyć się będą też uczniowie SP nr 1 w Międzyzdrojach, dla których powstanie nowa bieżnia lekkoatletyczna zakończona skocznią. Modernizowana będzie też hala sportowa w Świerznie. Każda z tych inwestycji zostanie dofinansowana kwotą 20 tys. zł.

Piękne widoki z Lubina

Dwadzieścia tysięcy złotych dofinansowania pozyskali także państwo Aleksandra i Jan Kowalscy. To środki na wykonanie prac konserwatorskich fundamentów średniowiecznej wieży będącej częścią wczesnośredniowiecznego grodziska Lubin (położone na części wysokiej skarpy nad brzegiem Zalewu)

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

To top