Marszałek Senatu z wizytą w PSONI w Kamieniu Pomorskim

Tydzień temu w sobotę 26 maja z mieszkańcami powiatu Kamieńskiego spotkał się Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Po zakończeniu spotkania Pan Marszałek zwiedził obiekt Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kamieniu  Pomorskim. Podczas wizyty w Ośrodku PSONI Pan Marszałek zapoznał się z sposobem pomocy udzielanym osobom niepełnosprawnym przez to Stowarzyszenie w Kamieniu Pomorskim. Koło PSONI w Kamieniu Pomorskim ze swoimi podopiecznymi pracuje na bardzo szeroką skalę.

Pracę z niepełnosprawnymi podopiecznymi zaczyna już od urodzenia  w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju i prowadzi ją przez cały okres najpierw w przedszkolu zintegrowanym, poprzez OREW gdzie podopieczni kończą  naukę  w zakresie szkoły podstawowej, dalej w ramach  Szkoła Przysposabiająca do Pracy oraz  Warsztatów Terapii zajęciowej uczy ich przystosowania do życia a w Zakładzie Aktywności Zawodowej podopieczni mogą pod okiem nauczycieli zawodu  wykonywać pracę zawodową. Stowarzyszenie prowadzi też zajęcia z osobami starszymi w ramach Środowiskowego Domu Samopomocy. 

Integracja, edukacja, opieka, wychowanie, stymulacja, szacunek, przyjaźń, praca, pomoc, wspólnota, aktywizacja, sprawność, tolerancja, równość, godność czy rehabilitacja – to nadrzędne wartości ludzkiej bytności jakie są respektowane, chronione i egzekwowane przez wszystkich związanych z kamieńskim Kołem PSONI.

Obecnie Koło prowadzi dla swoich podopiecznych w formie świadczeń zdrowotnych, wielospecjalistyczną pomoc między innymi w zakresie wczesnej interwencji, rehabilitacji, terapii. Posiada bazę zabiegową oraz świetnie wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, co pozwala na świadczenie usług osobom niepełnosprawnym z terenu powiatu kamieńskiego.

Kamieńskie Koło wspierane było i jest w dalszym ciągu, przez bardzo wielu nie tylko wyjątkowych ludzi. Dzięki niekiedy ogromnemu uporowi, a zarazem dążeniu do wyznaczonego sobie celu, dziś udało się stworzyć wspaniały ośrodek, którym nasz powiat może się poszczycić w dosłownie całym kraju. Wspaniała, niemal rodzinna, a zarazem wspólna ciężka i odpowiedzialna praca tak wielu pracowników, daje znakomite wyniki, idące w wielką wdzięczność wszystkich podopiecznych i ich rodzin.

Pan Marszałek był pod wrażeniem osiągnięć Koła PSONI w Kamieniu Pomorskim. o swoim pobycie w Kamieniu wspomniał w poniedziałek 28 maja w swojej wypowiedzi dla tvn24.pl między innymi mówiąc “Wczoraj byłem w Kamieniu Pomorskim, widziałem kompleksowe rozwiązanie problemów w powiecie osób niepełnosprawnych, aktywizację ich społeczną i zawodową, takie rozwiązania, programy powinno się realizować. Wzorcowy program dla wszystkich powiatów i całej Polski – dodał. (http://www.tvn24.pl).

W.T.

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/marszalek-karczewski-o-zakonczeniu-protestu-niepelnosprawnych-w-sejmie,840529.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *