Marek Jasiński pro memoria

Koncert upamiętniający związanego z Pomorzem Zachodnim wybitnego kompozytora odbędzie 8 października (piątek) o godz. 19 w Operze na Zamku w Szczecinie. To będzie niezwykły muzyczny wieczór z utworami Marka Jasińskiego i jego uczniów. Wystąpią soliści i orkiestra Opery na Zamku. Wydarzenie jest współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Koncert pt. „Marek Jasiński pro memoria” przypomni postać znakomitego kompozytora i jego dorobek artystyczny. Muzyczne wydarzenie przygotowane przez Operę na Zamku miało uświetnić jubileusz 75-lecia Polskiego Pomorza Zachodniego, ale z powodu pandemii koronawirusa musiało zostać przełożone z 2020 na 2021 rok.

Profesor Marek Jasiński był ambasadorem zachodniopomorskiej kultury – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Pamiętamy nie tylko Jego wybitne kompozycje, ale również działalność edukacyjną, zaangażowanie w kształcenie młodych muzyków. Koncertem w Operze na Zamku chcemy złożyć hołd wielkiemu kompozytorowi i nauczycielowi, a także pokazać różnorodność Jego artystycznego dorobku.

W programie koncertu znalazły się utwory Marka Jasińskiego oraz jego uczniów: Jędrzeja Roch-Rocheckiego, Marcina Gumieli i Szymona Godziemby-Trytka. Wystąpią soliści Opery na Zamku: Lucyna Boguszewska (sopran), Joanna Tylkowska-Drożdż (sopran), Paweł Wolski (tenor), Janusz Lewandowski (bas) oraz orkiestra Opery na Zamku pod batutą Szymona Wyrzykowskiego. Przy fortepianie zasiądzie Wojciech Kubica. W wydarzeniu wezmą udział przyjaciele i wychowankowie kompozytora, uczniowie szkół muzycznych, wykładowcy i studenci Akademii Sztuki.

Marek Jasiński urodził się w 1949 roku w Stargardzie. W 1974 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Wychowania Muzycznego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Później studiował tam na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w klasie Andrzeja Koszewskiego. W 1979 r. rozpoczął pracę w szczecińskiej filii Akadami Muzycznej w Poznaniu. Współpracował z Zespołem Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie oraz Chórem Akademickim Politechniki Szczecińskiej. W latach 80. uczestniczył m.in. w organizowanych przez Międzynarodową Radę Muzyczną UNESCO kursach kompozytorskich w Borovec w Bułgarii. W 1995 r. został wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie w 1999 r. objął funkcję Dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki. W 2000 r. uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Komponował utwory chóralne, wokalno-instrumentalne oraz instrumentalne. Jest autorem ponad 100 dzieł muzycznych, docenianym w krajowych i międzynarodowych konkursach. Za „Beatus Vir” otrzymał II nagrodę w prestiżowym Konkursie Kompozytorskim w Tours (Francja, 1987 rok). Jego symfonia „In principio” reprezentowała Polskie Radio w prestiżowym konkursie „Prix Italia”. Utwór „Lux et Veritas” napisał na inaugurację organów szczecińskiej katedry. Kompozycje Marka Jasińskiego rozbrzmiewały na wielu polskich (m.in. podczas „Warszawskiej Jesieni”) i europejskich scenach, a także w Izraelu, Australii, USA, Kanadzie, Argentynie. W 2003 otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 2006 – Srebrny Medal Gloria Artis. Został także uhonorowany Zachodniopomorskim Noblem oraz Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecina.

Marek Jasiński zmarł nagle, podczas wyjazdu ze studentami do Rumunii, 15 lutego 2010 r.,

Organizatorem koncertu „Marek Jasiński pro memoria” jest Opera na Zamku w Szczecinie. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego dofinansował wydarzenie kwotą 30 tys. zł brutto.

Sala główna Opery na Zamku w Szczecinie

8 października 2021 r. (piątek), godz. 19

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

70-540 Szczecin, ul. Korsarzy 34

To top