Lepsze 25 kilometrów nad morze, czyli dokończona DW 109

Zakończyła się przebudowa drogi wojewódzkiej 109 na odcinku Trzebiatów – Płoty. Projekt o wartości prawie 100 mln zł był realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Popularna trasa alternatywna do nadmorskich miejscowości jest szersza i bezpieczniejsza.

To największa inwestycja Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie sfinalizowana w tym roku. Ostatnie odbiory techniczne odbyły się 25 listopada. Przebudowano ponad 15 kilometrów trasy z Trzebiatowa do Gryfic i ponad 9,6 km z Gryfic do Płotów. 25 kilometrów poszerzonej drogi służyć będzie nie tylko mieszkańcom powiatu gryfickiego, ale również tysiącom zmotoryzowanych turystów zmierzającym nad Bałtyk.

– Przebudowana DW 109 to ważne uzupełnienie sieci dróg w regionie. Odciąży zakorkowane trasy nad morze, poprawi komfort i bezpieczeństwo podróżowania. W sezonie wakacyjnym na pewno będzie bardzo popularnym połączeniem z nadbałtyckim miejscowościami znajdującymi się w  gminie Trzebiatów czy w gminie Rewal – zauważa marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Zakończona niedawno inwestycja jest zwieńczeniem gruntownej modernizacji DW 109. Powstało w sumie ponad 30 kilometrów wygodnej, unowocześnionej trasy.

DW 109 może być alternatywą dla zakorkowanych w sezonie ekspresówek. Pełni też ważną funkcję w obsłudze ruchu lokalnego. Kompleksowy remont drogi spinającej pas nadmorski z krajową S6 wzmocni transportowy potencjał Pomorza Zachodniego.

Sukcesywnie badamy, planujemy i przebudowujemy sieć dróg wojewódzkich w zachodniopomorskim – tłumaczy wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj. – Niewątpliwym wsparciem są pieniądze z Unii Europejskiej, dzięki którym możliwe są tak gruntowne przebudowy jak w przypadku zakończonej właśnie inwestycji. Sto dziewiątka to bardzo ważna trasa. Latem liczba przejeżdżających samochodów wzrasta tu kilkakrotnie, dlatego kładziemy tak duży nacisk na segregację ruchu –podkreśla wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

DW 109 po przebudowie to zupełnie nowa jakość podróży. W wielu miejscach została przeprojektowana, zyskała elementy nowoczesnej infrastruktury.

Droga, która miała zmienną szerokość, została na całej długości doprowadzona do normatywnej szerokości siedmiu metrów. Przebudowano skrzyżowania, istniejące zjazdy i zatoki autobusowe. Na wlotach do miejscowości położonych na trasie, wykonane zostały elementy wymuszające ograniczenie prędkości. Zaprojektowano również azyle na przejściach dla pieszych i wyspy spowalniające ruch – wylicza dyrektor ZZDW Michał Żuber.

Przebudowa przejść, wykonanie nowych ciągów pieszych ucieszyło mieszkańców miejscowości znajdujących przy DW 109. Natomiast nowa nawierzchnia poprawiła humory kierowcom. W niektórych miejscach wykonano również wzmocnienia konstrukcji jezdni, uregulowano pobocza, udrożniono lub wybudowano nowe przepusty. Ponadto remont obejmował – na wybranych odcinkach – przebudowę kanalizacji deszczowej, wymianę oświetlenia i nowe oznakowanie. Ważną częścią drogowego przedsięwzięcia był remont mostu w Górzycy na rzeką Otoczką (dopływ Regi). Efektownie wygląda też rozdzielenie jezdni w miejscowości Kłodkowo – dwie jednokierunkowe nitki omijają zabytkowy kościół.

Przebudowa drogi wojewódzkiej między Trzebiatowem a Płotami kosztowała prawie 97 mln zł. Projekt otrzymał aż 85 procent unijnego dofinansowania. Wykonawca prac: firma COLAS Polska Sp. z o.o.

Kilka lat wcześniej wyremontowany został odcinek DW 109 z Trzebiatowa do Mrzeżyna (6,4 km). W ten sposób powstało kolejne wygodne połączenie S6 z miejscowościami nadmorskimi.

Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich zarządza 2100 km dróg.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top