Lekcje przedsiębiorczości w praktyce. – 600 uczniów w gronie Innowatorów Branżowej Przedsiębiorczości

Pozyskiwanie klientów i partnerów biznesowych, ustalanie cen, zakup urządzeń i materiałów, a nawet zatrudnianie pracowników to zadania, z którymi mierzyli się… uczniowie sześciu zachodniopomorskich szkół ponadpodstawowych! Przed nami II tura w ramach projektu ,,Pomorze Zachodnie – gdzie biznes łączy się z nauką” i szansa na praktyczne lekcje przedsiębiorczości.

 W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie  szkół ponadpodstawowych w Kołobrzegu, Szczecinku, Szczecinie, Stargardzie, Koszalinie i Wałczu korzystali z innowacyjnego narzędzia do nauki przedsiębiorczości – Branżowych Symulacji Biznesowych. Zajęcia  prowadzone były  w ramach projektu ,,Pomorze Zachodnie – gdzie biznes łączy się z nauką”. – Dzięki platformie edukacyjnej uczennice i uczniowie mogli kierować wirtualnymi firmami, a tym samym w praktyce uczyć się podstaw przedsiębiorczości. To z pewnością cenna lekcja, która zaprocentuje w przyszłości –  mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

 Wirtualny biznes – realne kompetencje

W wirtualnej rzeczywistości młodzież wcieliła się w rolę przedsiębiorców prowadzących firmy produkcyjne lub usługowe. Branże, w których możliwe było uruchomienie firmy to m.in.: hotelik, warsztat samochodowy, agencja eventowa, biuro podróży i kilkanaście innych. Platforma była dostępna online, wykorzystywała mechanizmy grywalizacji i miała za zadanie zaangażować młodzież w rozgrywkę toczącą się w doskonale odwzorowanych warunkach rynkowych. To pierwszy krok w kierunku własnej działalności gospodarczej.

Nauczyciele jako mentorzy biznesu

Dzięki wdrożeniu Branżowych Symulacji Biznesowych placówki dołączyły do elitarnego grona Innowatorów Branżowej Przedsiębiorczości, do którego należą szkoły, uczelnie, instytucje oraz firmy z całej Polski. W każdej szkole z symulacji mogło korzystać do 120 uczniów. Certyfikat Trenera Branżowych Symulacji Biznesowych REVAS otrzymało także kilkunastu nauczycieli w regionie.

W I turze wdrażania gier, w roku szkolnym 2021/22 wzięło udział 6 placówek z regionu. Szczególne zaangażowanie we wdrażanie gier wykazali uczniowie:

  • Zespołu Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu,
  • Zespołu Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku,
  • Zespołu Szkół Samochodowych w Szczecinie.

Innowacyjne gry były wdrażane również w Zespole Szkół Nr 5 im. Tadeusza Tańskiego w Stargardzie, Zespole Szkół nr 1 w Koszalinie oraz w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu.W roku szkolnym 2022/23 – w II turze – gry będą wdrażane w kolejnych 24 placówkach, m.in. w: Świnoujściu, Drawsku Pomorskim, Łobzie, Dębnie, Świdwinie, Białym Borze, Wolinie, Złocieńcu.

Korzystanie z licencji było możliwe dzięki współpracy w ramach projektu ,,Pomorze Zachodnie – gdzie biznes łączy się z nauką” realizowanego przez Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (więcej info na https://cig.wzp.pl//).

Więcej informacji o Branżowych Symulacjach Biznesowych można uzyskać na stronie www.revas.pl

Projekt jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa I Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie, Działanie 1.18 Tworzenie i rozbudowa regionalnego systemu

Emilia Wolf

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top