09-02-2021 » Kamień Pomorski

„Lekcja miłości” na gali Odkryć Empiku  

Film dokumentalny „Lekcja miłości”, stypendystki marszałka Małgorzaty Goliszewskiej, ma szansę na zdobycie kolejnej nagrody tym razem w kategorii Odkrycia Empiku 2020 r. Transmisja uroczystej gali Empiku na której poznamy laureatów, łącznie w trzech kategoriach, odbędzie się dzisiaj, 9 lutego br.

Niezwykle cieszę się z sukcesu „Lekcji miłości”, filmu, który podbił serca widzów. U jego współtwórczyni ogromny potencjał  dostrzegliśmy już w 2016 r. przyznając jej na ten cel stypendium artystyczne. To kolejny przykład jak ważna jest wiara i finansowa pomoc młodym artystom na początku ich zawodowej drogi. Takie wsparcie owocuje wartościowymi i niezwykłymi dziełami – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Stypendystka marszałka, Małgorzata Goliszewska (ur. 1985) jest absolwentką Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Tworzy w różnych mediach (film, instalacje, performance, dźwięk) sytuując się na styku sztuki współczesnej oraz filmu dokumentalnego.

Realizacja filmu dokumentalnego “Lekcja Miłości” (reż. Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja)  rozpoczęła się na dancingu Cafe Uśmiech w Szczecinie, tam wybrana została jego główna bohaterka pani Jola. Niespełna 70- letnia kobieta, po rozstaniu z porywczym mężem, postanawia wreszcie żyć pełnią życia. Jego polska premiera odbyła się 4 września 2020 r. w Kinotece podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Organizatorzy nagrody Odkrycie Empiku informują, że ma ona wskazywać szerokiej publiczności i promować młodych zdolnych twórców, którzy w odważny i oryginalny sposób realizują swoje artystyczne wizje, wyznaczając tym samym możliwe kierunki rozwoju rodzimej kulturze.

– To chyba najlepszy polski film jaki ostatnio widziałem. Jest to film dokumentalny, ale gdyby opowiedzieć tę samą historię z aktorami, zgromadziłby sporą widownię, choć straciłby walor autentyczności. Jest tu wszystko: śmiech, wzruszenie, mądrość, lekkość, ale też ważne tematy. No i przede wszystkim rewelacyjni bohaterowie, z Panią Jolą na czele. Ten film trzeba zobaczyć. – tak nominację „Lekcji miłości” uzasadnia jeden z członków jury, Maciej Stuhr.

“Lekcja Miłości” znalazła się także w top 5 najchętniej oglądanych filmów dokumentalnych w 2020 roku na HBO.

Biuro Prasowe

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *