Już w najbliższy czwartek, 3 grudnia, rozpocznie się „Powiew performansu” – niezwykła seria wydarzeń artystycznych, w ramach której będzie można zobaczyć m.in. występ artystów „Teatru Obrazu”. Wydarzenie odbędzie się w trybie on-line.
Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów przenosi swoje wydarzenia artystyczne do sieci. Już w najbliższych dniach od 3 do 5 grudnia miłośnicy sztuki i muzyki będą mogli wziąć udział w warsztatach przybliżających tajniki pracy artysty-performera oraz odbyć podróż do świata performance i muzyki. To wszystko czeka na widzów podczas „Powiewu performansu” w wersji on-line.
Wydarzenie będzie składać się z dwóch części. Część 1. to „Popołudnia performansu”, czyli 3 performensy wykonane przez: Katarzynę Sitarz z grupą warsztatową seniorek z powiatu kamieńskiego, a także występy Oskara Chmioły pt. „Źrenica Świętowita” i Antoniego Karwowskiego pt. „Czytanie białych ksiąg”.
Wielkim finałem wydarzenia będzie natomiast spektakl „Teatr Obrazu”, czyli interdyscyplinarne działanie performatywne, które ma swoją 10-letnią historię na terenie powiatu kamieńskiego i swoją stałą publiczność. W ramach tego występu performer wspólnie z muzykami i malarzem przedstawią swój manifest „Królestwo serca Królestwo rozumu Wytoczyły swoje armie do walki z przemysłem ogłupiania tłumu”.
Plan wydarzenia on-line „Powiew performansu”
3 grudnia (czwartek)
12:00 pokaz warsztatowy wykonany przez Katarzynę Sitarz z grupą warsztatową
19:00 performance „Źrenica Świętowita” Oskara Chmioły
4 grudnia (piątek)19:00 performance „Czytanie białych ksiąg” Antoniego Karwowskiego
5 grudnia (piątek)
19:00 Teatr Obrazu w wykonaniu Daniela Strzelczyka, Mateusza Spustka, Piotra Jasińskiego, Szymona Porowskiego oraz Krzysztofa Kasietczuka pt. „Królestwo serca Królestwo rozumu wytoczyły swoje armie do walki z przemysłem ogłupiania tłumu”.
Wszystkie wydarzenia można obejrzeć on-line poprzez stronę internetową CWM Grodno: http://centrum-grodno.pl oraz profil Centrum na portalu Facebook: https://www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno
„Powiew performansu” to nowy projekt realizowany w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, którego celem jest przybliżenie sztuki performance. To kolejna inicjatywa CWM Grodno obok festiwalu „Wiosna Muz”, skierowana do miłośników sztuki współczesnej.
„Projekt Powiew performansu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
Już 30 lat Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich oraz pomaga zmieniać wizerunek polskiej wsi. Działalność EFRWP skupia się na wspomaganiu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz realizacji szeregu inicjatyw i projektów edukacyjnych oraz społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.
W ciągu 30 lat na rozwój polskiej wsi Fundacja EFRWP przekazała ponad 1,5 mld zł.
Ponad 9,5 tys. dotacji, blisko 16 tys. preferencyjnych pożyczek oraz kredytów trafiło do gmin, szkół, organizacji pozarządowych, rolników oraz przedsiębiorców.
70 tys. uczniów, ponad 3,2 tys. nauczycieli oraz blisko 800 organizacji pozarządowych i nieformalnych grup działania z terenów wiejskich wzięło udział w programach edukacyjnych i prospołecznych realizowanych przez EFRWP.
Fundacja jest współorganizatorem Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa – jednej z najważniejszych konferencji w branży rolno-spożywczej. W wydarzeniu z udziałem przedstawicieli polskiej oraz międzynarodowej polityki co roku uczestniczy blisko 3000 gości.
W 2015 roku Fundacja utworzyła w Grodnie k. Międzyzdrojów (woj. zachodniopomorskie) Centrum Współpracy Międzynarodowej, gdzie prowadzi część swojej działalności statutowej. W CWM Grodno realizowane są projekty w dziedzinie ochrony przyrody, nauki, edukacji, kultury oraz konferencje. Jedną z nich jest cykl „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”, w ramach którego w gronie m.in. ekspertów, przedstawicieli rządu i agencji rządowych, poruszane są najistotniejsze tematy związane z odnawialnymi źródłami energii i ochroną klimatu.
Więcej o Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej: www.efrwp.pl
Dodatkowych informacji udziela:
Justyna Klepacz
Biuro Prasowe Fundacji EFRWP
kom.: (+48) 509 331 791
e-mail: j.klepacz@jipr.pl