09-02-2021 » Kamień Pomorski

Kto w tym roku zdobędzie nagrodę marszałka „Jantar”?

Trwa II edycja Konkursu Literackiego „Jantar”. Nagroda marszałka województwa przyznawana jest za najlepszą książkę wydaną w minionym, 2020 roku. Zgłoszenia przyjmuje do 31 marca br. Książnica Pomorska w Szczecinie.

Najlepsze dzieło wybierze kapituła, a laureat otrzyma statuetkę i gratyfikację finansową w wysokości 10 tys. zł. Zgłoszenia mogą przesyłać sami autorzy, wydawcy, biblioteki regionalne i lokalne oraz instytucje kultury.

To kolejny ukłon, wyróżnienie dla świetnych artystów związanych z Pomorzem Zachodnim. Powstają tutaj ciekawe dzieła, na wysokim poziomie. Świat twórców literatury nie miał swojego wyróżnienia, dlatego postanowiliśmy wypełnić tę próżnię – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Nagroda przyznana będzie książce wydanej w 2020 roku. Skierowana jest do autorów mieszkających na Pomorzu Zachodnim lub z nim związanych. Przyznawana jest za najlepszą książkę województwa – bez podziału na gatunki – i obejmuje: tomy prozy, poezji, reportażu, biografii, esej i szeroko rozumianą humanistykę o walorach literackich.

Wybór laureata będzie zadaniem pięcioosobowego jury, w którego skład wchodzą literaturoznawcy, krytycy oraz przedstawiciele świata mediów. Werdykt ogłoszony zostanie jesienią.

Wydawcy i autorzy wydane 2020 roku książki mogą wysyłać na adres: Książnica Pomorska w Szczecinie, ul. Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin, z dopiskiem „Nagroda Literacka „Jantar”. Termin nadsyłania tytułów upływa z dniem 31 marca 2021 roku. Szczegóły na stronie Książnicy Pomorskiej w Szczecinie: https://www.ksiaznica.szczecin.pl/komunikaty/single/id/1163 .

Pierwsza edycja została rozstrzygnięta jesienią ubiegłego roku, ale ogłoszenie komunikatu jury przesunięto na rok 2021. Główną przyczyną był stan pandemiczny w kraju i regionie, który uniemożliwił uroczyste wręczenie nagrody z udziałem publiczności i zaproszonych gości. Mamy nadzieję, że to znaczące dla środowiska wydarzenie odbędzie się jesienią 2021 roku, podczas inauguracji dorocznego Festiwalu Czytania.

Biuro Prasowe

Gabinet Marszałka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *