Kontrakt zawarty, dwa drzewa posadzone

Nie jedno, jak planowano, lecz dwa drzewa zasadzili na os. Pyrzyckim, u zbiegu ulic Armii Krajowej, Twardowskiego i Lechonia, członkowie i wolontariusze Stowarzyszenia Polska 2050 w sobotni poranek. Tym samym zainaugurowali realizację kontraktu obywatelskiego „Nasadzenia drzew na ul. Armii Krajowej”.

Jesteśmy wdzięczni Prezydentowi Miasta, że przychylił się do naszej prośby o wyznaczenie w przestrzeni publicznej miasta miejsc do wykonania nasadzeń drzew spójnych z istniejącymi planami. Dało nam to możliwość realizacji jednego z założeń naszej działalności – tworzenia zielonej Polski, zaczynając od naszych „małych ojczyzn” – powiedziała Dorota Reiter, jedna z dwojga sygnatariuszy kontraktu obywatelskiego ze strony Polska 2050.

Celem działań Stowarzyszenia Polska 2050 jest przywracanie miastom zieleń, ponieważ coraz częściej tak istotne elementy jak drzewa znikają z przestrzeni miejskiej a zastępowalność wyciętych drzew przez nowe nasadzenia jest zazwyczaj niewystarczająca. Zieleń miejska nie tylko w formie nasadzeń kwiatów, niskopłożących krzewów czy zakładanych nowych trawników, ale zieleni wysokiej, daje schronienie zarówno ptakom czy owadom, ale także dającej ukojenie ludziom. Dlatego działania członków Stowarzyszenia Polska 2050 mają na celu zwrócenie uwagi na tak ważny element jak zieleń miejska.

„Chcielibyśmy tworzyć przyjazny klimat zarówno dla obecnych, jak i przyszłych mieszkańców miasta. Byłoby pięknie, gdyby udało się zarazić tą ideą stargardzian, a być może  również mieszkańców innych miast. W kontrakcie zobowiązaliśmy się do posadzenia minimum pięciu drzew, jednakże na wskazanym terenie możemy posadzić ich nawet 20, dlatego chcielibyśmy zaprosić do współpracy mieszkańców miasta, lokalnych przedsiębiorców, wspólnoty mieszkaniowe, wszystkich, którzy chcieliby współuczestniczyć w tworzeniu zielonych miejsc na mapie naszego miasta” – dodał drugi z sygnatariuszy kontraktu z ramienia Polska 2050, Mieczysław Skawiński.

Dołączyć do akcji nasadzeń można poprzez „adopcję drzewa”, czyli pokrycie pełnych lub części kosztów jego zakupu. Chętnych prosimy o kontakt mailowy: zachodniopomorskie@polska2050.pl.

 

To top