Koncert inauguracyjny 55 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu odbędzie się 21 czerwca 2019

Za niespełna miesiąc rozpocznie się kamieński Jubileuszowy 55 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.Kamieński festiwal, który od wielu dekad jest niezmiennie ogromnym wydarzeniem, który od początku odbywa się w miejscowej Konkatedrze, to jedna z najstarszych w powojennych czasach Pomorza Zachodniego impreza kulturalna, która w tym roku święci swoje 55 urodziny.Tegoroczny pierwszy koncert odbędzie się 21 czerwca. Tradycyjnie w piątek o godzinie 19.00.
Pierwszy koncert odbył się 23 czerwca 1964 roku. Wtedy zaintonowano w ramach „Koncertów Organowych” pieśń zatytułowaną „Gaude Mater Polonia”, którą zaśpiewał szczeciński chór Politechniki Szczecińskiej pod dyrekcją Jana Szyrockiego. Także wtedy wykonano „Preludium organowe” Jana Pobielskiego, a wykonał ten utwór szczeciński organista Rudolf Rożek.
Kamieński festiwal, którego organizatorami są niezmiennie: Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej (TMZK), Burmistrz i Rada Miejska oraz Parafia pw św. Ottona, znany jest nie tylko w kraju. Zawsze podczas piątkowych spotkań na koncerty przychodzili nie tylko melomani, ale także kuracjusze, wczasowicze i turyści. Zapewne podobnie będzie i w tym roku.
Podczas inauguracyjnego koncertu za wiekowymi organami zasiądzie gdańszczanin, prof. Roman Perucki, który gościł kilkakrotnie w Kamieniu Pomorskim podczas festiwali.
Z kolei część kameralną wypełni szczeciński Zespół Wokalistów „Camerata Nowa”, także nie nowicjusz w murach Konkatedry, jak też Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją szczecinianina, Eugeniusza Kusa, który współpracuje z kamieńskim festiwalem od wielu edycji.
Łącznie odbędzie się 11 koncertów oraz koncert dodatkowy (6 lipca), a także Koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki (28 czerwca).
Ostatni koncert zamykający tegoroczna edycje festiwalu odbędzie się o dość nietypowym czasie, bo już we wrześniu. A dokładnie szóstego dnia tego miesiąca.
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, koncerty odbywać się będą piątki, nie licząc dwóch wyjątkowych, wcześniej wspomnianych koncertów.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *