Kim jest ta odważna blondynka?

Podczas pobytu Premier Ewy Kopacz w Kamieniu uwagę dziennikarzy zwróciła drobna blondynka która z determinacją podeszła do Pani Premier by przedstawić jej problem szpitala w którym pracuje. Osoba tą była Dorota Subicka- Bednarczyk lekarz ordynator oddziału Pediatrii i oddziału Noworodków w Kamieńskim Szpitalu. Na temat sytuacji szpitala w Kamieniu i planowanych w szpitalu zmian rozmawiamy z panią Dorota Subicka – Bednarczyk w jej gabinecie.

1. W szpitalu Świętego Jerzego jest Pani Ordynatorem Oddziału Pediatrii. Z ostatnich informacji wynika, że oddział ten, jak również oddział ginekologiczno położniczy mają zostać rozwiązane. Czy Pani zdaniem ta decyzja jest słuszna? Czy faktycznie jest mało pacjentów i oddział przynosi straty?

W Szpitalu św. Jerzego jestem od 3 lat Ordynatorem Oddziału Pediatrii i OddziałuNoworodków. Oddział Pediatrii ma co miesięczne nadwykonania które są płacone przez NFZ.
Do zamknięcia planowane są Oddziały Położniczo – Ginekologiczny i oddział Noworodków, a utworzenie oddziału Geriatrii.
Według mojej oceny powinno się utrzymać te Oddziały oraz (skoro jest takie zapotrzebowanie ) stworzyć możliwość utworzenia geriatrii
Według mojej wiedzy wszystkie Oddziały szpitalne się bilansują.
Z mojego zawodowego punktu widzenia jako lekarza pediatry i neonatologa. Oddziały te powinny pozostać w szpitalu jako podstawowy profil Powiatowego szpitala. Oddziały Położniczo – Ginekologiczny i Noworodkowy mają bardzo dobrą opinię wśród pacjentek od wielu lat, pracuje tam doświadczony personel lekarski i bardzo profesjonalne o wielkim sercu położne i pielęgniarki. Zamknięcie tych Oddziałów byłoby ogromną stratą dla pacjentek, wybierających nasz szpital. Szpital w Kamieniu, niejednokrotnie wybierają również pacjentki spoza Powiatu. Aktualnie na oddziale mam noworodki matek z Międzyzdrojów, Nowogardu, Wolina i Trzebiatowa. Za takim rozwiązaniem przemawiają przede wszystkim względy społeczno – medyczne. Weźmy pod uwagę choćby fakt że teren powiatu jest duży z utrudnioną komunikacją, likwidacja oddziału Położniczo – Ginekologicznego konieczność transportu poza powiat kamieński, mogłoby wpłynąć na zwiększoną ilość powikłań położniczych .Wiadomo że kobiety przywożone są do porodów często w ostatniej chwili w II fazie porodu, a pozbawienie ich możliwości dotarcia do najbliższego szpitala może mieć fatalne skutki.
Od kilku lat mimo niżu demograficznego liczba porodów w naszym szpitalu wynosi ok. 300 rocznie. Jest to cyfra absolutnie porównywalna do sąsiednich powiatów.

Zdecydowała się Pani na start w wyborach Parlamentarnych z nowego ugrupowania. Dlaczego wybrała Pani to ugrupowanie? Co skłoniło Panią do startu w wyborach do Parlamentu RP?

Jestem kandydatką do Sejmu RP w tegorocznych Wyborach z ramienia Nowoczesnej Ryszarda Petru. Zdecydowałam się na start z tego ugrupowania ponieważ przemawiają do mnie kierunki programowe tego Ugrupowania. Nowoczesna skupia ludzi młodych, aktywnych, nie zepsutych polityką, specjalistów w różnych dziedzinach. Nowoczesna opowiada się między innymi za dwukadencyjnością w parlamencie, po to aby Posłowie
po dwu kadencjach w Sejmie czy Senacie mogli po tym czasie zejść na ziemię i rozumieć ludzi i rzeczywistość. Nowoczesna jest za uproszczeniem przepisów podatkowych oraz sprawiedliwością bez przywilejów, czyli np. równym systemem emerytalnym.

Co zamierza Pani robić w Sejmie, jeśli zostanie Pani wybrana na posła? Jaki jest Pani program wyborczy? Jakie najważniejsze punkty z tego programu będzie Pani chciała zrealizować?

Jako Poseł i lekarz chciałabym poprawić system organizacji Służby Zdrowia, aby np. nie stwarzać trudności w robieniu specjalizacji i ukierunkować je do potrzeb danego regionu. Zwiększyłoby to dostęp do Specjalistów i zmniejszyłoby kolejki pacjentów. Fajnie byłoby stworzyć możliwość pracy i kształcenia się w Szpitalach Powiatowych młodych lekarzy. Ale główny nacisk należałoby położyć na profilaktykę wad postawy, otyłości i próchnicy u dzieci. W tym miejscu jako Pediatra moich małych pacjentów chciałabym złożyć obietnicę że nie mam zamiaru ich opuszczać a biorę pod uwagę pozostanie Posłem Niezawodowym pozostającym w miejscu zamieszkania.
Oddajcie głos na Nowoczesną, oddajcie głos na Dorotą Subicką- Bednarczyk, nr 3 na liście

Rozmawiał Waldemar Taranowicz

3 komentarzy na temat: Kim jest ta odważna blondynka?

  1. Besyr pisze:

    Pytanko do Pani Doktor, czego Pani chciała od Pani Premier? Przecież Szpital św. Jerzego to w pełni prywatna spółka notowana na giełdzie. Chciała się Pani pochwalić czy pożalić? Chcieliście prywatyzacji to macie! Nowocześnie!

  2. Dorota Subicka-Bednarczyk pisze:

    Jak już podkreślałam zadałam między innymi pytania odnośnie stanowiska P.Premier dotyczącego polityki zamykania Oddziałów Położniczych i Noworodkowych gdzie liczba porodów nie przekracza 400 rocznie bo takie zamknięcia przeżyłam w naszym Województwie np.Szpital Wojskowy,Miejski czy w Pyrzycach,podkreślę że nie były sprywatyzowane..Rozmawiałyśmy też o Naszym Szpitalu jak Pediatra z Pediatrą.Pochwalić czy pożalić?Chętnie wytłumaczę ale wolałabym wiedzieć z kim mam przyjemność rozmawiać bo mało Nowocześnie jest pisać anonimowo.

  3. Jan Kowalski pisze:

    Dorota dalej masz tak zgrabne nogi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *