W kamieńskim amfiteatrze w sobotę folklor ludowy walczył z nieciekawą aurą

Za nami pierwszy z dwóch dni, 21 Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna, który odbywa się w kamieńskim amfiteatrze. Mimo nie najlepszych warunków atmosferycznych (przelotne deszcze), atmosfera była znakomita. Uczestnicy nic sobie robili deszczu, grając i śpiewając swoje.

Tuż po 13:08 burmistrz Kamienia Pomorskiego, Stanisław Kuryłło otworzył imprezę, wcześniej wręczając symboliczny klucz do bram miasta jednemu z zespołów. A byli nimi „Kargowiacy” z Kargowej, którzy w Kamieniu Pomorskim grają i śpiewają po raz 18 – ty!

W otwarciu festiwalu uczestniczył między innymi wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Jarosław Rzepa, który podkreślił znaczącą rolę imprezy w życiu kulturalnym Pomorza Zachodniego. Dodał równocześnie, że zrobi wiele, by Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna wpisać w kalendarz imprez kulturalnych Pomorza Zachodniego.

Jury pod wodzą doc. Kazimierza Millera z Poznania wysłuchało 25. zespołów i sześcioro wokalistów,. Pochodzących z ziem zachodnich i północnych. Jeden z jurorów powiedział nam, że wybór będzie trudny, choć kilka zespołów niestety odstawało nieco poziomem wykonawczym, a przy tym nie mieściła się swoim trzy częściowym repertuarem w ramach ustaleń regulaminowych.

Zabawa trwałą nieprzerwanie do późna w nocy, a miejsce przed sceną zamieniło się w wielki plac tańczących i radujących się członków zespołów i wielu osób, które zechciały pierwszą część imprezy zobaczyć i posłuchać.

Dziś II dzień. A przed nami Masza św ludowa w Katedrze o godzinie 12:00, po czym barwny i rozśpiewany korowód ruszy ulicami miasta kierując się do amfiteatru, gdzie odbędzie się ostatnia część programu – Koncert Galowy, odczytanie wyników konkursowych i występy wyróżnionych zespołów oraz solistów.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *