Kamieńskie uroczystości zdradzieckiej i nieludzkiej wywózki Polaków na daleki i mroźny Sybir

10 lutego przypadła 76. rocznica zdradzieckiej wywózki setek tysięcy Polaków z terenów wschodnich naszej Ojczyzny na daleką, nieprzyjazną i mroźną Syberię. Dziesiątki ich tysięcy zostało tam na zawsze ponosząc śmierć.
Z tej okazji w niedzielę (14.02.) odbyła się msza św. w intencji Sybiraków, a niej, pod tablicą „Tym, którzy nie wrócili z sybirskiej Golgoty” (Katedra), ufundowanej przez kamieńskie Koło ZS w roku 1996, upamiętniającej ten straszny i niewyobrażalny, złożono liczne wiązanki kwiatów w obecności pocztów sztandarowych Sybiraków, Kombatantów RP oraz miejscowych szkół odśpiewując jednym chórem pieśń patriotyczną „Rotę” (słowa z roku 1908 Marii Konopnickiej, muzyka Feliks Nowowiejski. – przyp. red.).
Swoją obecnością, tę jakże ważną uroczystość, również zaszczycili przedstawiciele miejscowego samorządu, składając swój stosowny hołd i wiązankę kwiatów wszystkim Sybirakom.
Jak podkreślił Henryk Szyklowski, wieloletni prezes kamieńskiego Terenowego Koła Związku Sybiraków, to wydarzenie nie może być w żaden sposób zapomniane.
Ważnym jest, by obecne pokolenie, jak też i kolejne, wiedziały, że ten straszny czas podczas minionej wojny światowej miał miejsce. I to, że Sowiecki Związek z jego przywódcą J. Stalinem na czele, dopuścił się tego niecnego i haniebnego czynu wobec niewinnych i bezbronnych tysięcy Polaków, którzy przez wiele lat cierpieli na dalekich stepach Kazachstanu i w mroźnej tajdze, żyjąc w ubóstwie i głodzie, bez nadziei na lepsze jutro.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *