Kamieńskie obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jeszcze długi weekend

W tym roku tak się złożyło, że pierwszy, majowy weekend, wydłużył nam się bardzo, ale to bardzo, bowiem stało się to za sprawą wolnych dni; wtorkowego Święta Pracy i czwartkowych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 – go Maja.

Dziś, 3 maja, przypada 227. rocznica uchwalenia Konstytucji Pierwszej RP. Była to w rzeczy samej Ustawa Rządowa z dnia 3 maja, regulująca zarazem ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Z tej ważnej dla Polski okazji, w Kamieniu Pomorskim, w dzisiejszym dniu odbyły się uroczystości, które rozpoczęła msza św. sprawowaną w intencji Ojczyzny, w obecności wielu pocztów sztandarowych.

Następnie przeniesiono się na dziedziniec Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica, gdzie po krótkim, ale jakże istotnym w zarysie historycznym przemówieniu Starosty Powiatu Kamieńskiego, starosty Józefa Malca, także inne liczne delegacje z kilku instytucji, służb mundurowych oraz szkół, w obecności licznych pocztów sztandarowych, złożyły pod pomnikiem ks. Stanisława Staszica symboliczne biało – czerwone wiązanki kwiatów.

Odpowiednia, dość ciepła pogoda towarzyszyła tym uroczystościom, które na dziedzińcu kamieńskiego ZSP odbyły się po raz dwunasty z rzędu. Szkoda tylko, że nie po raz pierwszy mieszkańcy miasta nie popisali się i po prostu nie dopisali. Jedynie sporą grupę prezentowali emeryci i renciści z miejscowego Koła PZERiI. Zapewne tę jakże ważną dla naszego kraju datę świętują w swój inny, bardziej przyziemny (grillowy) sposób, bo toż to baaardzoooo… długi weekend przecież mamy.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *