Kamieński Światowy Dzień Walki z Cukrzycą odbył się uroczyście w Ratuszu

14 listopada (rezolucja z 2006 roku ONZ na rzecz walki z cukrzycą. – przyp. red.) przypadał Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (ang. International Diabetes Federation, IDF) w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu (1921).
Z tej też okazji kamieńskie Koło nr 9 Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (PSD) zorganizowało w we wtorek 17 listopada spotkanie integracyjne z jego członkami w sali konferencyjnej kamieńskiego Ratusza Miejskiego.
Spotkanie zaszczycili swą obecnością zaproszeni goście którymi byli m. in.: starosta powiatu kamieńskiego Józef Malec, burmistrz Stanisław Kuryłło, wice burmistrz Leszek Szefliński, wieloletni prezes honorowy kamieńskiego Koła – dr Karol Ptak, prezes Zarządu Wojewódzkiego PSD, a zarazem sekretarz Zarządu Głównego – Zbigniew Kędzierski, jak również przewodniczący kamieńskiego Koła PZERiI Stanisław Salanek. Ze Szpitala w Szczecinie – Zdunowie przyjechała Katarzyna Mondes, która przeprowadziła świetny wykład, a także: Sylwia Muzyczuk z firmy produkującej insulinę oraz Olga Dankiewicz z kolejnej firmy produkującej osprzęt dla diabetyków. Swój wykład przeprowadziła również Iwona Gościniak – miejscowa pielęgniarka środowiskowa.
Były też w jak najbardziej pełnym składzie, niezawodne kamieńskie pielęgniarki środowiskowe na czele z ich szefową Danutą Śmiłowską, na które nie tylko diabetycy, ale osoby chore, starsze, zawsze mogący liczyć i polegać, jak również zawierzać w ich wyjątkową rzetelność, znakomity profesjonalizm oraz niezawodny codzienny radosny i bardzo ciepły uśmiech. Są one naprawdę nieodzowne w pomocy chorym na cukrzycę, nieuleczalną chorobę nie tylko tego wieku.
Oprócz części oficjalnej była też niezwykle ciekawa i interesująca część prelekcyjna podczas której zebrani dowiadywali się o wielu istotnych spraw związanych z podstępną chorobą jaką jest cukrzyca, i nie łatwą walką z nią. Dr Karl Ptak przyznał i ubolewał zarazem, że Polska jest jedynym krajem europejskim który tej choroby nie zatwierdził jako choroby społecznej.
„Spotykamy się jak co roku w kamieńskim Ratuszu z naszymi członkami. – mówił prezes Marian Krótki, który już drugą kadencję jest prezesem kamieńskiego Koła nr 9 (kadencja trwa sześć lat. – przyp. red.), Jest nas zarejestrowanych w naszym Kole PSD około 80 osób. My jako Zarząd złożony z sześciu osób, wychodzimy naszym podopiecznym na co dzień z pomocą, która pomaga im żyć jak najbardziej normalnie.
Wiadomo, że cukrzyca to choroba nieuleczalna, z którą trzeba niestety żyć do końca naszych dni i mamy tego całkowitą świadomość. Radzimy sobie na szczęście, wzajemnie sobie pomagając.
Niestety ze strony państwa mamy coraz mniejszą pomoc, są coraz większe trudności z tym związane, niezbędne leki na przykład są coraz to droższe, niestety coraz rzadziej refundowane, ale my – diabetycy, nie poddajemy się. Bo tak naprawdę co nam pozostaje. Musimy z tym wszystkim jakoś normalnie żyć i sobie ze wszystkim radzić.” – dodaje.
W swoim krótkim przemówieniu burmistrz podkreślił niepoślednią rolę jaką sprawują diabetycy w naszym codziennym życiu, którzy są przy tym bardzo zżyci z naszym otoczeniem. Podkreślił też, że Urząd Miejski stara się pomagać kamieńskiemu Kołu na tyle, ile jest to możliwe. „Mamy ze sobą ciągły kontakt i obopólne interesujące spotkania, które dodają nam wspólnie nowych wartości, doświadczenia i nowej wiedzy. To ważne w naszym codziennym życiu. Doceniamy chorych na cukrzycę i wiemy, że ich walka nie jest walką straconą. Dlatego doceniamy to co oni w swoim życiu potrafią zrobić, pomimo tej zdradliwej choroby z jaką muszą się zmagać.” – dodał.
W ubiegłym roku odbyły się jawne wybory na nową kadencję. W dalszym ciągu funkcję prezesa piastuje Marian Krótki, wiceprezesem, a zarazem skarbnikiem jest Franciszek Suwiński, członkami Zarządu są Irena Brewerska i Maria Wołeczko (kolejna kadencja), a także Genowefa Wiśniewska oraz Sławomir Białczewski.
Dla zainteresowanych dodać należy, iż kamieńskie Koło nr 9 PSD, które mieści się na pierwszym piętrze kamieńskiej Przychodni przy ul. Kopernika 26, które w roku 2017 będzie obchodzić 30 – lecie swej działalności.
Biuro Koła czynne jest we wtorki i w czwartki w godzinach 11:00 – 13:00. Prezesa i członków Zarządu kamieńskiego Koła PSD można zastać w tych samych dniach między godzinami 12:00, a 13:00. Telefon kontaktowy to 793 004 315 czynny jest w czasie urzędowania Koła.
Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *