Kamieński Dzień Zwycięstwa – 74. rocznica zakończenia II wojny światowej…

8 maja przypada 74. rocznica zakończenia strasznej i bezsensownej II wojny światowej, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku salwami dział niemieckiego pancernika „Schleswig – Holstein” na polską placówkę na gdańskim Westerplatte.Ten właśnie dzień jest dla nas wszystkich dziś żyjących, jak i dla kolejnych powojennych pokoleń, bardzo ważnym dniem w naszej najnowszej historii, Dniem Zwycięstwa,  o którym powinniśmy pamiętać.

Właśnie wtedy, a było to w nocy z 8 na 9 maja roku 1945 (stąd Rosjanie poprzez strefy czasowe obchodzą wyjątkowo uroczyście i podniośle wraz z defiladą na placu kremlowskim Dzień Zwycięstwa dopiero następnego dnia) hitlerowskie Niemcy podpisały ostateczną bezwarunkową kapitulację, które to wydarzenie zakończyło II Wojnę Światową.

Co prawda wojna trwała jeszcze wówczas na Dalekim Wschodzie, bowiem dopiero 2 września Japonia, będąca w sojusznikiem Niemiec, złożyła ostateczną kapitulację.

Dziś (8.05.), przy pięknej słonecznej aurze na Cmentarzu Wojennym w Kamieniu Pomorskim odbyła się najpierw polowa msza święta (po raz czwarty z rzędu), którą celebrował ks. kanonik, proboszcz miejscowej parafii, Dariusz Żarkowski.

Potem rozpoczęła się druga część uroczystości w asyście kompanii honorowej z Garnizonu Dziwnów. Przemawiał burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło, który przypomniał czas minionej II Wojny Światowej, ich bohaterów, jak też o milionach, także bezimiennych, poległych naszych rodaków i ofiar tej bezsensownej wojny.

Faktem jest, że właśnie w ten dzień, w którym po trwającym blisko sześć lat tragicznych i bestialskich zmaganiach wojennych, zakończył się bezwarunkową kapitulacją faszystowskich Niemiec, wieńcząc tym samym zwycięską walkę dobra nad złem.

W hołdzie walczącym i cierpiącym podczas ostatniej wojny światowej odbył się w ramach tych rocznicowych obchodów uroczysty Apel Poległych.

Liczne poczty sztandarowe, w tym kombatantów z kamieńskiego związku oraz komandosów ze Związku Polskich Spadochroniarzy III Oddział w Dziwnowie, a nadto całkiem sporej liczby mieszkańców oraz młodzieży z kamieńskich szkół, wszyscy uczcili pamięć tamtego ważnego w dziejach Europy i świata wydarzenia. Delegacja Starostwa Powiatowego, Gminy Kamień Pomorski, miejscowych organizacji, zakładów pracy, służb mundurowych oraz młodzieży szkolnej, złożyły pod Pomnikiem Zwycięstwa symboliczne wiązanki kwiatów.

Ten wyjątkowy dzień, o którym powinniśmy zawsze pamiętać, jest wyjątkową datą, którą powinniśmy pielęgnować, nie pozwolić o niej zapomnieć, przekazując ją kolejnym pokoleniom.

To co wydarzyło się wtedy ponad 74. lata temu, nie powinno było się tak w istocie wydarzyć. Jednak wówczas rosnące w potęgę hitlerowskie Niemcy wraz z ich przywódcą, chciały zawładnąć całym światem i być jego panami. Szczęściem aliancka koalicja dzięki wspólnej walce, wspólnemu oporowi i uporowi, doprowadziła do zakończenia tego długiego bardzo krwawego wydarzenia w dziejach świata, które pochłonęło życie ponad 72 milionów ludzi. Jak się szacuje, samych Polaków podczas tamtej wojny straciło życie około 6 milionów. A najwięcej poległo Rosjan, bo aż 20 milionów, żołnierzy i bezbronnych cywilów.

Strata milionów Polaków jest niebotyczną stratą dla każdego dziś żyjącego i naszego całego narodu, któremu udało się nie bez trudów ostatecznie odbudować. I pod każdym względem. Czego dziś – o zgrozo, wielu będących na piedestale nie tylko politycznym nie zauważa i nie docenia.

Najważniejszym jednak jest to, że dziś żyjemy w wolnej, demokratycznej Europie, gdzie trwający pokój powinien trwać na wieki. I dziś – co niezwykle ważne i istotne, żyjemy w kraju, w którym najważniejsze jest to, że czujemy pełną piersią powiew wolności w europejskim i zarazem światowym wydaniu. Czujemy przy tym pewnego rodzaju spokój i co najważniejsze pokój, o który walczyli nasi przodkowie.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *