Kamień wczoraj i dziś – Z widokiem na wiekową kamieńską Katedrę

 Na zdjęciach przedstawiamy kamieńską, bardzo wiekową Katedrę, z widokiem od frontu, którą zaczęto budować w XII wieku i wznoszono ją bez mała dwieście lat. Powstawała w kilku stylach architektonicznych, m.in. romańskim i gotyckim. Na trzech zdjęciach przedstawiamy ów muzealny obiekt z wieżą jaka istniała do 1932 – 33 roku, oraz po przebudowie. Grafiki wykonane przez niżej podpisanego.

Do 1933 roku Katedra miała strzelistą, gotycką wieżę, którą w latach 1933 – 35 przebudowano na dziś istniejącą. Jak mówią zapisy, była uszkodzona w skutek działań wojennych I wojny światowej.

W tej prastarej świątyni rozbrzmiewają znakomite w swych dźwiękach organy, których budowę rozpoczęto w 1699 roku, a ufundował je Bogusław de Croy.

W katedrze istnieje Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej (brzozdowieckie), które zostało powołane 14 września 2010 r. specjalnym dekretem Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Diecezji Szczecińsko – Kamieńskiej.

Uliczka z kamienicami po prawej stronie starej, przedwojennej fotografii to już historia, bowiem owe budynki rozebrano na przełomie 60/70 lat minionego stulecia.

Miwa (w tym grafika)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *