Kamień Pomorski znów na topie – czy o taką promocję chodzi władzom tego miasta?

O Kamieniu Pomorskim znów zrobiło się głośno po obchodach Święta Niepodległości. Same obchody przeszły raczej spokojnie, bez fanfar i sensacji. Po kilku dniach po obchodach na portalu „ikamien.pl” ukazał się artykuł pt. „Władze w kamieńskim Ratuszu na bakier z ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Przeczytaj wyjaśnienia sekretarz gminy Kamień Pomorski”.  

W artykule jego autor nawiązał do wizerunku „Orła białego”, umieszczonego u podstaw ratusza. Według autora, „Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy”. Zaś wizerunek Orła umieszczony przed kamieńskim ratuszem odbiegał od zapisów tekstu ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. W tej sprawie redakcja portalu „ikamien.pl” zwróciła się do z pytaniem do kamieńskiego Urzędu Miejskiego.
Na to pytanie redakcji odpowiedziała sekretarz gminy Kamień Pomorski, Anna Stanaszek – Kaczor, pisząc – Niekonwencjonalny wizerunek orła u podstaw ratusza był wysublimowaną instalacją plastyczną, która aczkolwiek abstrahuje od altruistycznych sofizmatów i metafizycznego pietyzmu, to w konkluzji artysta był w swej wizji sugestywny, co zapewne jest w stanie udowodnić empirycznie. Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji. Przedostatnim ogniwem tego łańcucha myśli artystycznej było przysłonięcie pamiątkowej tablicy, by ostatnim jego elementem stał się nacechowany artyzmem finezyjny paradoks – tłumaczy sekretarz gminy Kamień Pomorski Anna Stanaszek – Kaczor.

O odpowiedzi na pytanie redakcji ikamien.pl zrobiło się głośno, cytowała go ogólnopolska Gazeta Wyborcza oraz ogólnopolski portal Wirtualna Polska.  No i stało się. O Kamieniu znów głośno. Jak napisał jeden z czytelników portalu ikamien.pl Jako osoba prywatna Pani Kaczor może sobie pisać co chce. Jako urzędnik samorządowy (pieczątka i podpis pod pismem) taka forma jest niedopuszczalna. Skrajna bufonada i arogancja. Co na to przełożeni Pani Sekretarz – Burmistrz, Rada Miasta”. Inny czytelnik podsumował tę odpowiedź, pisząc: „Niestety, to co widzimy jest semantycznym bełkotem, pseudointelektualnym wyczynem pani ze skrajnie zaniżoną samooceną. Zapewne w sposób” empiryczny” da się to udowodnić”.

Nie mi oceniać czy zaprezentowany w Dniu Niepodległości w Kamieniu wizerunek Orła Białego jest to wizerunek Godła Polski czy też instalacja plastyczna. Ale jak słusznie zauważył cytowany wyżej czytelnik, pod pismem do redakcji podpisał się urzędnik samorządowy, działający, jak mi wiadomo, z upoważnienia Burmistrza Kamienia Pomorskiego. Co wypada Pani Annie Stanaszek-Kaczor jako osobie prywatnej, to nie wypada Annie Stanaszek-Kaczor jako sekretarzowi Gminy. W mojej ocenie wypowiedź urzędnika stanowi błyskotliwą pisaninę opartą na nie zrozumiałych dla większości słowach. Słowo pisane, szczególnie w Internecie,  ma to do siebie, że idzie w świat. Znowu o Kamieniu głośno, ale czy o taką promocję chodzi władzom tego miasta?

Waldemar Taranowicz