Kamień Pomorski – Rada przyjęła podwyżki za usługi pogrzebowe. Opłaty w Kamieniu najwyższe w powiecie.

Podwyżki za usługi pogrzebowe przyjęli Radni Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim. To zmiany, które zaproponował Burmistrz Stanisław Kuryłło.

Za podwyżkami głosował Klub Radnych „Nasza Gmina”, zaś trzech Radnych z Klubu „Łączy Nas Kamień” było przeciwko. To pierwsza zmiana cennika od 2015 roku i pierwsza, która jest wprowadzona uchwałą Rady Miejskiej, a nie Zarządzeniem Burmistrza.

Radna Monika Kosińska wskazywał, że podwyżka, w porównaniu do gmin ościennych jest duża. Burmistrz Stanisław Kuryłło stwierdził, że dzięki podwyżce Gmina chce rozbudować cmentarz komunalny w Kamieniu Pomorskim oraz wprowadzić program identyfikacji grobów. Zaplanowano już te wydatki w budżecie na 2020 rok. Rozbudowa pochłonie 150.000 zł, zaś zakup oprogramowania do ewidencji grobów kosztować ma 25.000 zł.

Stawki jakie uchwaliła Rada Miejska w Kamieniu są najwyższe w powiecie kamieńskim.

Pojedynczy grób ziemny na okres 20 lat kosztuje 300 zł, a kolejne 20 lat to kwota 300 zł. Pojedynczy grób murowany to kwota 1000 zł, a kolejne 20 lat to kolejne 1000 zł. Dla porównania w gminie Dziwnów za udostępnienie miejsca pod grób ziemny lub murowany to kwota 400 zł.

W Golczewie opłaty są jeszcze niższe, grób jednoosobowy to kwota 200 zł, zaś rodzinny dla dwóch osób 350 zł. Grób murowany jednoosobowy kosztuje 350 zł, a rodzinny dwuosobowy 500 zł. Przedłużenie grobu na kolejne 20 lat to 200 zł przy grobie jednoosobowym i 300 zł przy grobie wielorodzinnym.

Niskie ceny są również w gminie Wolin. Grób ziemny kosztuje 110 zł, grób ziemny rodzinny 94 zł razy ilość miejsc. Za przedłużenie grobu na kolejne 20 lat wynosi 100 zł, za grób pojedynczy i ilość osób w grobie wielorodzinnym razy 100 zł. Opłata za miejsce pod grób murowany z obowiązkiem wymurowania grobu na okres 50 lat wynosi: za grób jednoosobowy w poziomie i dwa w pionie wynosi 515 zł. Za grób dwa miejsca w poziomie i dwa w pionie wynosi 805 zł. Dodatkowa opłata za postawienie nagrobka wynosi: dziecka 100 zł, jednoosobowy 200, rodzinny 300. Grób murowany 500 zł.

W gminie Międzyzdroje koszt grobu ziemnego pojedynczego to koszt 300 zł, grób ziemny dwumiejscowy to koszt 300 zł. Grób murowany pojedynczy to koszt 600 zł, murowany podwójny 1000 zł, urna 300 zł.

W gminie Świerzno koszt grobu pojedynczego to kwota 150 zł, dla dwóch osób 300 zł. Za grób murowany pojedynczy to koszt 300 zł, grobowiec podwójny 500 zł.

Jak widać z tego porównania cen, w gminie Kamień Burmistrz Stanisław Kuryłło i jego grupa radnych chce zdzierać kasę z mieszkańców gminy Kamień. Gdy dodamy do tego fakt zamknięcia od września 2019 roku, zakładu pogrzebowego prowadzonego do tej pory przez PGK i wpuszczenie w to miejsce prywatnej firmy, co spowoduje podwyżkę cen usług pogrzebowych, wszystko staje się jasne. Burmistrz podwyżki tłumaczy przystosowaniem terenu pod powiększenie cmentarza. Przy takich opłatach już za rok w kasie PGK pozostanie duża górka. No, chyba że górkę tą pochłonie nowa spółka i jej nowi właściciele, powołana przez Prezesa Adriana Guranowskiego PGK Eksploatacja.

Jednak zarabianie na śmierci innych jest nieetyczne. Mieszkańcy gminy Kamień Pomorski Burmistrzowi i jego ekipie tego nie zapomną.

Waldemar Taranowicz

Jeden komentarz “Kamień Pomorski – Rada przyjęła podwyżki za usługi pogrzebowe. Opłaty w Kamieniu najwyższe w powiecie.”

Dodaj komentarz

To top