Już w piątek inauguracja kamieńskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

W zbliżający się piątek, koncertem inauguracyjnym o godzinie 19:00, rozpocznie się 52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który tradycyjnie odbywać się będzie do ostatniego weekendu piątku sierpnia, niezmiennie w kamieńskiej Katedrze.

Impreza jest jedną z najstarszych organizowanych na Pomorzu Zachodnim, co jest warte podkreślenia.

Organizatorzy przygotowali w tym roku jak zwykle zresztą, bardzo ciekawy i urozmaicony program, z wieloma świetnymi wykonawcami z różnych stron świata popartą przy tym, naprawdę wartą posłuchania, wspaniałą muzyką, która popłynie nie tylko z wiekowych, obdarzonych niepowtarzalnymi dźwiękami organów.

Już na początek będzie można zobaczyć i usłyszeć filipiński Chór Kameralny „Philippine Madrigal Singers”, oraz usłyszeć utwory grane przez polskiego organistę, Marka Smoczyńskiego.

W programie znajdą się między innymi przedniej marki utwory: Feliksa Nowowiejskiego, Roberta Schummana, Johhana Sebastiana Bacha, Alejandro Consolaciona, Krzysztofa Pendereckiego, Marka Jasińskiego oraz  Jude Edgard Balsamo.

Notki biograficzne:

Marek Smoczyński rozpoczął studia na UMFC w Warszawie w 2010, w klasie prof. M. Czajki, z którą współpracował do momentu uzyskania dyplomu licencjata z oceną celującą. Kontynuował studia na tej uczelni pod kierunkiem prof. J. Serafina i dr J. Wróblewskiego. W ramach programu Erasmus przebywał w Hochschule für Musik w Lubece. Jest laureatem IV nagrody konkursu organowego w Rumii (2011), I nagrody ogólnopolskiego konkursu organowego w Krakowie (2013) i I nagrody międzynarodowego konkursu organowego im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2015).

Natomiast filipiński „Philippine Madrigal  Singers” został założony w 1963 r. przez wybitną dyrygentkę, prof. A.O.Veneration. Chór jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów, zdobywał  wszystkie najwyższe trofea na najważniejszych konkursach chóralnych – jest pierwszym chórem, który zdobył dwukrotnie European Grand Prix (1997, 2007). Chór wywarł  ogromny wpływ na życie muzyczne Filipin. Od czasu powstania zespołu przez chór przewinęło się ponad 200 śpiewaków, z których wielu pełni aktualnie funkcje pedagogów wokalnych i dyrygentów. Zespół prowadzi bogatą działalność koncertową, będąc znakomitym ambasadorem swego kraju i propagatorem nowej twórczości chóralnej. W 2009 został odznaczony przez UNESCO, otrzymując tytuł „Artyści dla Pokoju”. Jubileusz 50 – lecia działalności zespół uświetnił koncertami w obu Amerykach.

Już dziś gorąco i serdecznie zapraszamy na ten inauguracyjny koncert, który tradycyjnie rozpocznie się o godzinie 19:00 w nadchodzący piątek. I oczywiście na kolejne piątkowe popołudniowe koncerty.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *