Jubileuszowy, 20. Kamieński Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej już pod koniec niedalekiego lipca

Nim się obejrzeliśmy, a już mamy miesiąc maj, który przywitał nas sowicie ciepłem i pięknym słońcem. Nie bez kozery przez wielu uważany jest za najpiękniejszy miesiąc roku.

Choć do letniej kanikuły jeszcze sporo czasu, to jednak już warto wiedzieć, że w pełni nadchodzącego lata startuje Jubileuszowy, 20. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyn, twórcy tej ciekawej i popularnej imprezy. Organizator, którym od kilku lat jest Kamieński Dom Kultury, wspierany przez Urząd Miasta oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, zaplanował tegoroczną edycję na sobotę i niedzielę 30 – 31 lipca.

I znów kamieński Amfiteatr zapełni i zaroi się od kolorowych strojów wielu zespołów ludowych i kapel. Będzie na pewno moc śpiewania dosłownie od rana do późnego wieczora, a i zapewne nie zabraknie jak w poprzednich edycjach, słuchaczy muzyki ludowej.

W 1996 roku odbyła się pierwsza edycja tego festiwalu, który wymyślił i stworzył nieżyjący już Jan Iwaszczyszyn – animator kultury, muzyk, akordeonista, kompozytor, malarz i rzeźbiarz w jednej osobie, który tworząc tę imprezę sugerował by przeznaczona ona była dla zespołów, solistów, kapel pochodzących z województw północnych i zachodnich naszego kraju, a więc tak zwanych Ziem Odzyskanych. I ta tradycja jest do dziś podtrzymywana poszerzana przez lata o kolejne pomysły.

Jak czytamy między innymi w regulaminie, impreza ma za zadanie dokumentowanie, inspirowanie do twórczości oraz wspieranie rozwoju kultury ludowej tworzonej po 1945 roku na Ziemiach Zachodnich i Północnych Polski. Od 70. lat powstaje na tych ziemiach nowa kultura lokalna, regionalna oraz ludowa i festiwal stwarza większe szanse promocji tej twórczości, jej autorów oraz strojów przygotowanych do prezentacji wspomnianej kultury. To także spotkania artystów ludowych i wykonawców zarazem, wymiana doświadczeń, integracja nie tylko ruchu ludowego, jak również wymiana doświadczeń, wzbogacanie i poszerzanie własnego repertuaru artystów. Jest to też okazja do konsultacji z gronem wybitnych fachowców. Wystartować można będzie kilku kategoriach.

Jak się podkreśla się, repertuar festiwalowy powinien być utrzymany w konwencji ludowej, która jest rozumiana jako zachowanie w tekstach tematów i motywów charakterystycznych dla pieśni ludowej (przyroda, praca, rozrywki, obyczaje, codzienność i świętowanie na wsi. W samej muzyce powinno być nawiązywanie do melodii ludowych, ich motywów oraz meritum.

Zespoły śpiewacze, kapele i soliści będą mogli wykonać trzy pieśni w tym diw współczesne i jedną pieśń tradycyjną.

Wszelkie informacje znajdziecie bezpośrednio na stronie internetowej KaDeKu, gdzie można pobrać regulamin i kartę zgłoszeniowa, a także otrzymać informacje pod numerami telefonów domu kultury: 91 400 03 90 lub 663 980 133 (p. Anna Wielgus), od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 – 15:00 oraz adresem internetowym: kadek09@wp.pl

Można również skontaktować się dyrektorem KaDeKu pod numerem telefonu – 601 085 051, który także służy informacjami i pomocą.

Na zamieszczonych do artykułów foto, pokazujemy jak to było podczas wcześniejszych edycji tego interesującego co roku festiwalu. A było bardzo śpiewnie, a co za tym idzie, fajnie, kolorowo, niezmiennie zabawowo, pogodowo i zaiste ciekawie.

Miwa

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *