Jubileuszowy, 20. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. J. Iwaszczyszyna jak najbardziej udany.

Dwa dni weekendowe w kamieńskim  Amfiteatrze należały do wszechmogącej i trwającej muzyki ludowej, bowiem w tych dniach odbywał się znany, a zarazem 20. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna, twórcy tej cyklicznej imprezy, którą od dziewięciu lat organizuje z powodzeniem Kamieński Dom Kultury.

Do Kamienia Pomorskiego zjechały aż 33. zespoły, wystąpiło również sześcioro wykonawców, którzy przybyli z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, pomorskiego, i naszego, zachodniopomorskiego.

Świetna atmosfera, zupełnie dobry poziom cechowały tę imprezę, którą oglądało i słuchało naprawdę wiele osób. Pierwszego dnia od godziny 12:00 do blisko godziny dwudziestej, trwały przesłuchania zespołów i solistów. W samej końcówce ceremoniał zakłócił krótko trwający deszcz. Ale potem? Biesiada ludowa na iście sto dwa!, która trwała do naprawdę późnych godzin wieczornych. W przybliżeniu – wczesno porannych… .

Niedziela – drugi dzień imprezy, msza św. ludowa, a potem nieodzowny korowód ulicami miasta, a następnie Koncert Galowy, i oczekiwane ogłoszenie wyników konkursowych.

Nie było w zasadzie niespodzianek w typowaniu zwycięzców, bo wygrali najlepsi z najlepszych w poszczególnych kategoriach. Chociaż prawdę powiedziawszy, tak naprawdę dla uczestników liczył się przede wszystkim czas i moment uczestniczenia w festiwalu, a także jak najbardziej ogromna wszechobecna integracja poszczególnych członków zespołów.

Świetna impreza, znakomite występy. Radość występujących i tych oglądających, i słuchających, były najważniejsze w tej Jubileuszowej imprezie, której patron, śp. Jan Iwaszyczyszyn, gdyby żył, na pewno by się tej edycji nie powstydził, bo jak wiadomo, choć był Człowiekiem niezwykle skromnym, to, przy tym bardzo wymagającym, wobec siebie jak także wobec piszącego te słowa, bowiem był Jego synem.

Było wiele nagród i wyróżnień, ale najważniejsze trofeum, czyli Grand Prix 20. Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna, jury przyznało zespołowi śpiewaczemu „Bukowina” ze Zdroiska, gmina Kłodawa, województwo lubuskie.

Wybór jakże trafny, choć oceniający mieli w pewnym względzie dylemat wyboru z innym, nie mniej dobrym zespołem, który ostatecznie „wylądował” na drugim miejscu.

Była to niewątpliwie świetna impreza, która jeszcze przed jej rozpoczęciem, dość pogłosowo nie wiedzieć czemu, oceniana była, że jest to… ostatnia jej edycja, zdementowana ostatecznie i to jednogłośnie przez burmistrza miasta,  a także przez dyrektora Kamieńskiego Domu Kultury, który wyraził zdziwienie plotkarskim pogłoskom. „Niczego takiego nie planujemy. 21. festiwal ,odbędzie się i daję na to słowo.” – przyznał zdziwiony pogłosowym sensacjom dyrektor.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *