Jan Iwaszczyszyn – Gdyby żył, miałby 89 lat

Jan Iwaszczyszyn, bo o nim mowa, 10 stycznia ukończyłby 89 lat. Ukończyłby, gdyby żył, bowiem zmarł po ciężkiej chorobie 23 listopada 2006 roku.

Urodził się w 1929 roku na kresach wschodnich, po czym w 1945 roku przyjechał na te ziemie z rodziną. Ten znany niegdyś i do dziś ceniony animatorem kultury, nie tylko Ziemi Kamieńskiej, ale i całego Pomorza Zachodniego, był też kompozytorem, satyrykiem, świetnym akordeonistą obdarzonym dobrym głosem, a ponadto; malarzem, rzeźbiarzem czy instruktorem i kierownikiem wielu znanych w przeszłości zespołów, z których jeden, Zespół Ludowy „Stawnianki”, gra i śpiewa z powodzeniem do dziś, rozsławiając Ziemie Kamieńską nie tylko w kraju.

Był też twórcą znanego nie tylko na Pomorzu Zachodnim, Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej, któremu od kilku lat patronuje, którą to imprezę stworzył w roku 1996 w Kamieniu Pomorskim, gdzie do dziś tradycyjnie odbywa się w letnim lipcu.

Jego przedwczesne odejście wzburzyło wówczas nienaruszone ramy kultury na tych ziemiach i czasów kiedy Kamień Pomorski mienił się stolicą kulturalną Pomorza Zachodniego. Jego nieobecność wśród nas jest wciąż widoczna.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *