IV Edycja Biegu Szlakiem Zabytków Kamienia Pomorskiego

W drugiej edycji Biegu Szlakiem Zabytków Kamienia Pomorskiego było to 230 startujących. A już w ubiegłym roku ta liczba wzrosła 350 biegaczy. Natomiast w tegorocznej, już czwartej edycji kamieńskiego biegu udział wzięło niespełna 400 zawodniczek i zawodników, wywodzących się z nie tylko polskich wielu zakątków, ale również kilku zawodników zza zachodniej granicy.

Sobotnie bieganie (4.08.) rozpoczęło się tradycyjnie tuż przy miejskim Ratuszu o godzinie 15:00, startem do biegu na dystansie 5 km. Novum imprezy był bieg Nordic Walking na tym samym dystansie, którzy wystartowali razem z biegaczami.

Potem biegano na koronnym dystansie 10 kilometrów. Sama trasa biegła ulicami miasta, oczywiście również, a może przede wszystkim, w okolicy kilku kamieńskich zabytków.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłej edycji, panował spory skwar, było przy tym parne powietrze, a na domiar złego, brak wiatru, przeto takie warunki nieźle dawały się wszystkim we znaki. Mimo tych pogodowych trudności, owe przeciwności, niemal wszyscy przemogli i ukończyli swoje zmagania z dystansem i walką z samym sobą.

Wspaniała walka między licznymi rywalami i samym sobą na całej trasie przy której w wielu miejscach ustawili się liczni kibice, którzy gorąco i ochoczo zagrzewali wszystkich biegnących do sportowej rywalizacji na trasie.

„W tym roku staraliśmy się, by wszystko odbywało się miarowo, bezboleśnie i bez jakichkolwiek niespodzianek. Niestety i tym razem nie wszystkim obiektywnym trudnościom nie daliśmy radę, przeto – co muszę przyznać, ta kolejna edycja naszego biegania daje nam kolejną porcję doświadczeń organizacyjnych. I dzięki czemu w przyszłym roku postaramy się pilnie poprawić tegoroczne niedogodności i postarać się, by wszystko przebiegało jak należy.” – przyznaje Marek Szymańskim, prezesa Klubu Biegacza Kamień Pomorski, głównego organizatora sobotniego biegu, a zarazem jednego z najważniejszych pomysłodawców tej sierpniowej imprezy.

W biegu głównym, czyli na dystansie 10 kilometrów, zwyciężył Tomasz Magalski, reprezentujący KB Kamień Pomorski, który uzyskał czas 0:37:27 min. Dodajmy, iż w ubiegłym roku Tomek zajął w biegu na tym samym dystansie, szóste miejsce, wyprzedzony jeszcze przez kolegę klubowego, Arkadiusza Borysiuka, który w tym roku był gorszy i miał ostatecznie czwarty czas, który wynosi 0:37:39 min.

Rywalizacja w tym biegu kilkadziesiąt metrów przed metą była iście sprinterska, bowiem Tomek pokonał ledwie o trzy sekundy Adama Fido z „Maratonu Team” Kołobrzeg i tylko osiem sekund Dariusza Wilka z miejscowości Wapiennik.

Najszybszą biegaczką tego biegu okazała się Agata Kosztowny ze szczecińskiego Klubu Sportowego Głuchych „Korona”, która zameldowała się na mecie jako 23. uzyskując czas 0:43:27 min. Wyprzedziła Martę Piotrowską, również ze Szczecina, oraz Elżbietę Musiał z Wysokiej Kamieńskiej.

Trzeci najlepszy czas z naszego powiatu w kategorii OPEN uzyskał Kacper Wittbrodt – niezrzeszony (0:41:18), który dodajmy, jest od kilku lat piłkarzem IV – ligowego „Gryfa” Kamień Pomorski.

Wśród najstarszych startujących na tym dystansie zwyciężył Stefan Dobak (ur. 1946) z KB Szamotuły z czasem 0:47:52 min., przed o dwa lata młodszymi rywalami; Adamem Chlebowskim z „Bokaro Team” Szczecin i Kazimierzem Dudkiem ze Świerzawy, który biegł w barwach „Fitness World” Jelenia Góra.

Najmłodszym zawodnikiem biegu był niespełna 17. letni Kajetan Granops z Piły.

W klasyfikacji małżeństw zwyciężył team państwa Musiałów, przed państwem Kowalskimi i Babińskimi.

Bieg ukończyło ponad 174 zawodniczek i zawodników.

W biegu na dystansie 5 kilometrów najszybciej na metę dobiegł Arkadiusz Minko z MKL Szczecin, który uzyskał czas 0:17:34. Drugi na mecie z czasem 0:18:38 był Przemysław Barański z Reska, który reprezentował dwa kluby: KM PSP Szczecin oraz MLUKS Trzebiatów. Trzecie miejsce zajął Dariusz Filipowski ze szczecińskiego „Świat Biegacza Fehlau Run Team”, który uzyskał czas 0:18:45 min.

Najlepszym zawodnikiem z naszego regionu na tym dystansie okazał się Dawid Różański (KB Kamień Pomorski), który uzyskał szósty czas biegu, który wynosi 0:19:20. Ustąpili mu reprezentujący nasz region, Grzegorz Stępniak z tego samego klubu oraz Jarosław Kosoń z Kołczewa.

Najlepszą kobietą tego biegu okazała się Małgorzata Krynicka – Grzyb z Trzebiatowa, która przybiegła na metę jako 24. uzyskując czas 0:22:28 min. Wyprzedziła w tej kategorii Monikę Worobiej z Wolina oraz Katarzynę Stępień ze Świnoujścia.

Wśród najstarszych zawodników biegu najlepszym okazał się 73. letni Ryszard Skąpski z SZWLA Stargard, który wyprzedził swego rówieśnika, Ryszarda Wieczorkiewicza ze stargardzkiego „Ryś Banda”.

Najmłodszą zawodniczką biegu była 12 – letnia Wiktoria Lis z Kamienia Pomorskiego.

Była też klasyfikacja małżeństw. Tu najlepszym okazało się państwo Stępień, przed państwem Materką i Ładnek.

Na mecie sklasyfikowano 166 biegaczy.

W kategorii Nordic Walking wystartowało 60 osób, a najlepszym okazał się Marek Dołęgowski z Kołczewa z czasem 0:31:12, który wyprzedził Piotra Romanowicza z Reska („Rungryf” Gryfice) z czasem 31:25 oraz Norberta Kaźmierczaka, reprezentującego „TUPTUP TEAM” ze Stargardu. Jego czas to 0:32:00.

Wśród kobiet najlepszą okazała się Katarzyna Zgraja ze Świnoujścia, przed Izabelą Okrzesik – Frąckowiak z Wielenia (KC Petraco Polkowice) oraz Małgorzatą Masłyk z Pyrzyc.

Oprócz zwycięscy, Marka Dołęgowskiego najlepszymi zawodnikami naszego powiatu byli: Bogdan Bierchanowski z Golczewa oraz Renata Pacyna z Kozielic.

Mimo kilku niedogodności organizacyjnych na które niestety narzekali biegacze, jak i niewielkich niedociągnięć, imprezę należy zaliczyć do bardzo udanych. Tym bardziej, że i w tym roku pogoda dość sprzyjająca, choć tak po prawdzie, samym startującym, słońce i nieco parne powietrze było pewnym utrudnieniem i pewną przeciwnością. Dlatego nie dziwiło to, że już na mecie wszyscy bez wyjątku starali się uzupełniać przygotowane płyny regeneracyjne oraz witaminy dla zmęczonego i wycieńczonego intensywnym biegiem organizmu.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *