INFORMACJA PRASOWA – Kontrakt obywatelski w Stargardzie

W najbliższą sobotę, 17 kwietnia liderzy Stowarzyszenia Polska 2050 z powiatu stargardzkiego ogłoszą oficjalnie realizację pierwszego w Stargardzie a drugiego w województwie zachodniopomorskim kontraktu obywatelskiego. W ramach kontraktu zrealizowana zostanie akcja  nasadzeń drzew przy ul. Armii Krajowej w Stargardzie.

Członkowie Ruchu Polska 2050 ze Stargardu zwrócili się do Prezydenta Miasta z prośbą o wyznaczenie w przestrzeni publicznej Stargardu, miejsc do wykonania nasadzeń oraz określenie ich rodzajów i gatunków, spójnych z istniejącymi planami.

„Chcielibyśmy podkreślić, że nasza prośba nie była motywowana względami politycznymi, lecz faktyczną troską o otaczającą nas przestrzeń, z której niestety coraz częściej, tak istotne elementy jak drzewa znikają. Zdajemy sobie sprawę, że powodem są zarówno przyczyny naturalne, jak i względy bezpieczeństwa, czy działania związane z rozwojem Miasta, ale ich „zastępowalność” jest naszym zdaniem niewystarczająca. Chcemy to zmienić i tworzyć przyjazny klimat zarówno dla obecnych, jak i przyszłych mieszkańców naszego miasta” – wyjaśniła Dorota Reiter, liderka powiatu stargardzkiego w Stowarzyszeniu Polska 2050.

Ruch w odpowiedzi otrzymał zgodę i w najbliższą sobotę zostanie oficjalnie ogłoszony kontrakt. Zostanie też posadzone pierwsze drzewo zgodnie z otrzymanymi wskazaniami. Kolejne nasadzenia na początku maja. W ramach kontraktu dokonane zostanie minimum pięć nasadzeń połączonych z opieką nad sadzonkami przez okres trzech lat.

„Chcielibyśmy również, aby był to początek akcji zachęcającej mieszkańców miasta do zaangażowania w proces tworzenia zielonych miejsc na mapie miasta poprzez udział w „adopcji drzewa”, czyli sfinansowaniu zakupu kolejnych sadzonek, które nasi członkowie i wolontariusze zasadzą i otoczą opieką przez okres trwania kontraktu. Pragniemy zaprosić do współpracy mieszkańców miasta, lokalnych przedsiębiorców, wspólnoty mieszkaniowe czy inne instytucje. Zależy nam na tym, żeby była to akcja ponad podziałami” – dodał Mieczysław Skawiński, jeden z sygnatariuszy kontraktu ze strony Stowarzyszenia Polska 2050.

We wskazanej przez miasto lokalizacji można nasadzić ponad 20 drzew. Pierwsze drzewo zostanie zasadzone w sobotę o godz. 10:00 u zbiegu ulic: Armii Krajowej, Twardowskiego i Lechonia na os. Pyrzyckim w Stargardzie. Na fanpage’u Polska 2050 Zachodniopomorskie zostanie przeprowadzona transmisja live z tego wydarzenia

Link do strony: https://www.facebook.com/Polska2050ZP/

To top