Historia i ABC golfa w odcinkach (część 2)

Ponieważ mamy już w pełni piękną wiosnę, a już za kilka tygodni nastanie lato. Mamy dwa piękne pola golfowe w naszym powiecie, na których czas już przyszedł, by golfiści wzięli w ręce kijki i zaczęli grać.

Za sprawą pewnych interesujących i ciekawych sugestii, rozpoczynamy kilkuodcinkowy cykl pod wyżej wymienionym tytułem.

Chcemy tym samym nieco przybliżyć wszystkim interesującą grę w golfa, jakże popularną dyscyplinę sportową w wielu krajach. W Polsce powoli ona się odbudowuje i rozrasta, powstają nowe pola golfowe.

I warto na przykładzie naszego cyklu spróbować swych sił w grze, gdzie trzeba z różnych odległości trafić do kolejnych dołków. Zawsze na polu golfowym są emocje, i to murowane.

Wiemy już, że w golfa gra dużo osób na całym świecie, można w niego grać w każdym wieku i mniej więcej wiemy o co w golfie chodzi (przypomnienie – umieszczenie piłki w dołkach z użyciem kijów golfowych w jak najmniejszej ilości uderzeń).

Dzisiaj przyjrzymy się temu co golf daje. Dlaczego jest taki popularny na całym świecie? Parę propozycji:

1.      Golf uczy pokory. Jest to niemal zawsze indywidualny sport. Wszystko zależy tylko od nas, bez względu na współgraczy, w przeciwieństwie do sportów drużynowych. Nie jest też to sport zbyt łatwy, co sprawia, że golfiści nadzwyczaj często doznają porażek (ale jak pysznie smakuje wówczas zwycięstwo czy udany strzał!).

2.      Golf daje zdrowie. Wszyscy wiemy, jak ważny jest ruch i sport dla zdrowia. A golf to, wbrew pozorom, dużo ruchu. Podczas jednej pełnej rundy golfa (tj. 18 dołków), golfista spaceruje około 10km! Paląc w tym czasie nawet 1.000 kalorii. Żwawy spacer to również zdrowe serce.

3.      Golf zbliża ludzi. Niewiele jest takich sportów, podczas których można rozmawiać ze współgraczami. W golfie, podczas pełnej rundy (3.5 – 5 godzin), przeciętny gracz wykonuje około 100 uderzeń. Zostawia to bardzo dużo czasu pomiędzy uderzeniami na rozmowę. To właśnie z tego powodu golf jest bardzo popularną alternatywą dla spotkań biznesowych, ale również atrakcyjną grą rodzinną, gdzie małżonkowie, rodzice z dziećmi czy nawet przyjaciele mogą wspólnie grać, spędzać czas i rozmawiać. Na golfie poznaje się również wiele nowych osób.

4.      W golfa gra się pośród pięknych okoliczności przyrody. Pola golfowe to często naturalne cuda. Drzewa, łąki, lasy, stawy, jeziora, kwiaty, górki, doliny. Śpiewające ptaki, biegające sarny i kicające zające. To życie codzienne golfistów. A każde pole jest inne, więc wielu golfistów podróżuje i turystycznie odwiedza pola na całym świecie (górzyste pola w Alpach bardzo różnią się od szkockich pól osadzonych na klifach czy hiszpańskich dołków otoczonych palmami).

5.      Golf uczy szacunku do natury i innych ludzi. To być może nie powód dla którego ludzie wybierają golfa, ale sprawia on, że golf jest atrakcyjną sportową (i wychowawczą) alternatywą dla dzieci i młodzieży. Podstawowa etykieta golfowa wyraźnie wskazuje, iż golfiści powinni „zostawić pole takim jakim je zastali”, co oznacza przykładowo poprawianie po sobie wyrwanych kawałków darni, grabienie po sobie „bunkrów”, tj. przeszkód wypełnionych piaskiem, czy naprawianie dziur na terenach z delikatną trawą. W golfie również ważny jest szacunek do drugiego gracza. Każda rozgrywka kończy się obowiązkowym podziękowaniem za grę oraz uściskiem dłoni wszystkich współgraczy.

6.      Golf jest dla wszystkich. Panie, panowie, młodzi, starzy. Wszyscy w golfa mogą grać i każdy znajdzie w golfie coś dla siebie, czy to elementy towarzyskie, ambitne rozgrywki sportowe, spędzanie czasu na łonie natury czy sposób na utrzymanie zdrowia.

Chcesz sprawdzić na własnej skórze czym jest golf? Jest to możliwe zupełnie za darmo. Wystarczy, że przyjedziesz na Otwarte Dni Golfa na pole golfowe „Kamień Country Club” w Grębowie koło Kamienia Pomorskiego. Tam dowiesz się więcej o golfie, a także o możliwościach nauki gry i szkółce golfowej dla dzieci i młodzieży. Szczegóły dostępne na stronie www.golfkcc.pl

Miwa/W. Waśniewski – „Kamień Country Club”

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *