Historia i ABC golfa w odcinkach (część 1)

Ponieważ mamy już piękną wiosnę, niebawem nastanie lato, mamy też dwa piękne pola golfowe w naszym powiecie na których czas już przyszedł by golfiści wzięli w ręce kijki i zaczęli grać. Za sprawą pewnych interesujących i ciekawych sugestii rozpoczynamy kilku odcinkowy cykl pod wyżej wymienionym tytułem.

Chcemy tym samym nieco przybliżyć wszystkim interesującą grę w golfa, jakże popularną dyscyplinę sportową w wielu krajach. W Polsce powoli ona się odbudowuje i rozrasta, powstają nowe pola golfowe.

I warto na przykładzie naszego cyklu spróbować swych sił w grze, gdzie trzeba z różnych odległości trafić do kolejnych dołków. Zawsze na polu golfowym są emocje, i to murowane.

 

Ze względu na burzliwą historię naszego kraju i niefortunną decyzję notabli poprzedniego ustroju, przez dziesięciolecia dynamicznego rozwoju golfa w Europie i na świecie, nie istniał on w Polsce. Przedwojenne pola golfowe zostały zamknięte i dwa pokolenia Polaków nie miały możliwości zobaczenia na własne oczy czym w istocie jest golf. Co ciekawe, nasi południowi sąsiedzi – Czesi, mieli więcej szczęścia od nas, i tam golfa nie uznano za „imperialistyczne zło”.

W latach 90 – tych w Polsce zostały zbudowane i otwarte pierwsze pola golfowe, i do dzisiaj powstało ich na terenie naszego kraju 25. na których gra około 8 tysięcy golfistów.

Na terenie naszego powiatu są dwa pola golfowe, w Grębowie pod Kamieniem Pomorskim, i nieco starsze w Kołczewie.

Dla porównania – w Czechach gra 60 tysięcy osób na około 100 obiektach. Nie mówiąc już o Szwecji, gdzie jest 500 tysięcy golfistów! Czyli 5% populacji całego kraju! Czy też kolebce golfa jaką jest Wielka Brytania, gdzie jest 1.2 mln golfistów, którzy grają na 3 tysiącach pól golfowych.

Na całym świecie w golfa gra 60 milionów osób. A my tu w Polsce niestety w ogóle nie wiemy „z czym się golfa je”… . A nasze zdanie o golfie opieramy na stereotypach i obrazkach z filmów.

Na szczęście sytuacja się zmienia, co roku otwierają się nowe pola golfowe, oferując atrakcyjne finansowo możliwości gry w golfa dla wszystkich chętnych.

A jeśli nigdy nie mieliście okazji golfa spróbować – o co w ogóle w nim chodzi?

W paru słowach – o to, żeby w jak najmniejszej ilości uderzeń kijami golfowymi umieścić piłkę w dołku, a tych na polu mistrzowskim jest zawsze 18.

Czyli uderzamy, szukamy piłki, uderzamy znowu, szukamy, i tak w kółko… Może na papierze nie brzmi to zbyt fascynująco. A który sport brzmi? Bieganie i kopanie piłki w kierunku bramki? Odbijanie piłki rakietą na drugą stronę siatki? Ale w praktyce… .

Nie bez powodu jest to jak się okazuje jedna z najpopularniejszych dyscyplin na całym świecie. W golfa mogą grać wszyscy w dosłownie w każdym wieku. Nie jest dla nikogo zaskoczeniem spotkać na polu 86 – latka w towarzystwie 6 – latka.

Jak niewiele innych aktywności pozwala rodzinom i znajomym spędzać wspólnie czas wśród pięknych okoliczności przyrody. Pozwala zarówno na relaksującą grę rekreacyjną, jak i na sportowe zacięcie i poważny trening.

Golfiści grający w najlepszych zawodowych ligach są jednymi z najwięcej zarabiających sportowców na świecie. Pracujących przy tym z całym sztabem specjalistów. Dla każdego coś dobrego.

Ale co tu dużo gadać. Pojedźcie na pole golfowe – proponujemy te w naszym powiecie, i przekonajcie się sami co to ten golf jest, „czym go się je” i dlaczego jest taki popularny!

Dla przykładu warto  wybrać się do Grębowa do Kamień Country Clubu, gdzie od kilku zaledwie lat istnieje bardzo fajnie usytuowane pole golfowe. Tu można zapytać, poduczyć się gry w golfa. Bo naprawdę warto.

Miwa/W. Waśniewski – „Kamień Country Klub”

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *