Grupa niepełnosprawnych uchodźców w drodze na Pomorze Zachodnie Potrzebna pomoc!

Pomorze Zachodnie przyjmie grupę ponad stu niepełnosprawnych osób – dzieci i dorosłych, którzy przyjechali do Polski z miejscowości Kramatorsk niedaleko Doniecka. Organizatorem konwoju – dosłownie spod bomb – jest Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Osoby w wieku od 7 do 42 lat dotrą jutro na miejsce. Dzieci i młodzież wytchnienie po morderczej podróży znajdą m.in. w bazie noclegowej przygotowanej przez Samorząd Województwa, gdzie czekać już na nich będą pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim, psycholog, pielęgniarka, a także pedagodzy i nauczyciele.

Grupa uchodźców, to rezydenci ośrodka dla niepełnosprawnych, którzy trudów wojny doświadczają od początku konfliktu we wschodniej Ukrainie i rosyjskiej agresji w Donbasie, czyli już od ośmiu lat. To osoby z autyzmem, upośledzaniami w różnym stopniu i innymi poważnymi schorzeniami. Razem z nimi jadą opiekunowie. Ucieczka z terenu objętego wojną odbywała się – jak nietrudno sobie wyobrazić – w warunkach pośpiechu i zagrożenia życia. Nie było czasu, by zabrać najpotrzebniejsze rzeczy, chorzy nie mają nawet dokumentacji medycznej.

Deklarując gotowość udostępnienia bazy noclegowej, do końca mieliśmy nadzieję, że bieg zdarzeń na Ukrainie nie przybierze tak dramatycznego obrotu. Jak widać, musimy być jednak gotowi do udzielania pomocy i zapewne tę gotowość trzeba ogłosić na dłużej, niż byśmy wszyscy pragnęli – mówi marszałek województwa, Olgierd Geblewicz.

Uchodźcy będą potrzebowali naszej pomocy. Potrzebne będą ubrania dla dzieci i dorosłych (więcej jest chłopców i mężczyzn, dziewczynki są dwie: w wieku 13 i 16 lat, a także ich opiekunki) oraz środki higieny, w tym pampersy dla starszych dzieci i dorosłych. Ogromna prośba od organizatorów, aby w miarę możności były to rzeczy nowe, ewentualnie używane, ale w bardzo dobrym stanie i czyste. Dary można przynosić do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przy ul. Starzyńskiego 3-4 (przyziemie) w Szczecinie, dzisiaj (piątek4.03.) w godz. 16-18 i jutro (sobota) 5.03. w godz. 10-14

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top