25-02-2019 » Kamień Pomorski

Golczewo: wszystkie ręce na pokład!

Piękne i zagospodarowane kiedyś zachodniopomorskie miasteczko ma okazję znów być na topie. Golczewo ma fantastyczne położenie. Jest to atut i walor niepodważalny. Golczewo ma też potężnego od lat ,,ambasadora” w postaci: Restauracji ,,Herbowa”, której garmażeryjne produkty sławią to miasto od ponad 10 lat. Golczewo ma działający Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenia lokalne, które są niesamowitym ,,ambasadorem” tego miasteczka i tej gminy. Mało kto wie, ale GOLCZEWO nadal kojarzy się ze Ś.p. Inż. Januszem Domańskim, pierwszym w III RP burmistrzem, który zwykł mówić o sobie ,,GOSPODARZ”. Obecnie rola Golczewa (miasta i gminy) jest systematycznie pomniejszana na rzecz Kamienia Pomorskiego. A szkoda.

Walory krajobrazowe, przyrodnicze, ekonomiczne, gospodarcze i przede wszystkim HISTORYCZNE predysponują to miasto i tą gminę do odzyskania 2-giej lub 3 pozycji gospodarczej w kamieńskim powiecie.

To da się zrobić, ale w myśl hasła, sloganu: Golczewo – wszystkie ręce na pokład!

Sugeruję nowo wybranemu burmistrzowi M. Zielińskiemu zorganizowanie tzw. ,,burzy mózgów” na rzecz Golczewa i golczewskiej gminy. Golczewo i Gostyń (gmina Świerzno) idealnie komponują się z Programem-Projektem ,,Dziwnowski Garnizon Zielonych Szkół w Polsce” im. gen. inż. Tadeusza Kościuszki. Oczywiście, że pod pewnymi warunkami, ale jest to możliwe.

Golczewo i ziemię golczewską już w wydanym w 1936 roku niemieckim (III Rzesza) Atlasie geograficzno-gospodarczym prezentowano jako dużą osadę nastawioną na gospodarkę leśną i turystykę uzdrowiskową. Przemysł golczewski też tam jest wspomniany. Pytam więc Pana burmistrza Zielińskiego: co stoi na przeszkodzie, by w obiekcie byłego golczewskiego liceum mogło powstać Technikum Leśne? Ten zawód ma przyszłość, dlatego też uruchamiając Technikum Leśne i Drzewiarskie w Golczewie to dopiero byłby hit! Myślę, że nawet roszczeniowa pani J. Adamowicz z PiS, roszczeniowa wobec tut. Urzędu pokaże ludzką twarz swojej Partii i przyczyni się do powołania i uruchomienia w Golczewie Branżowej Średniej Szkoły Zawodowej tj. Technikum Leśnego, a czy też Drzewiarskiego to już zależy od interesów w osobach: burmistrza Golczewa M. Zielińskiego i Pani Minister Jadwigi Emilewicz oraz Pana Ministra Jerzego Kwiecińskiego. Nie będzie przeszkodą dla tego pomysłu istnienie klas o profilu leśnym w sąsiednich Benicach, bo brakuje tam fachowców w tej dziedzinie, a budynek szkoły z racji jego fatalnego stanu wkrótce może zostać zamknięty.

Fakt, że z tego tytułu splendor spadnie w głównej mierze na burmistrza Zielińskiego, bo miasto i gmina zyskałaby i finansowo i prestiżowo, ale i PiS miałby tu w Golczewie jakiś medialny sukces… . Właśnie leśnictwo i przemysł drzewny tak charakterystyczny dla ziemi golczewskiej mógłby mieć w Golczewie swoją stałą muzealną powierzchnię wystawienniczą. Dziesiątki osób po domach chowają pamiątki i przedmioty, które mogłyby być muzealną dumą Golczewa. Sam mam takich kilka. Mało tego, uważam, że to co zostało z Golczewa przekazane do MHZK w Kamieniu Pomorskim tu powinno wrócić, czy to się Panu G. Kurce podoba czy nie. Zakładam, że burmistrz Golczewa Pan M. Zieliński chce mieć jakiś sukces i zasługi dla ziemi golczewskiej, więc może te moje propozycje oraz sugestie weźmie sobie do serca! Ja będę czekał.

Michał Andrzej Ratajczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *