Finał konkursu dla gmin „Zachodniopomorski Lider Szczepień”. Poznamy nie tylko laureatów

szczepie nia 4

15 września br. odbyło się oficjalne wręczenie symbolicznych czeków dla czterech gmin z Pomorza Zachodniego, w których poziom wyszczepialności przeciw COViD-19 osiągnął najwyższy wynik.

Wydarzenie, które odbyło się W Operze na Zamku w Szczecinie, zwieńczyło trwający od końca lipca br. konkurs dla gmin, którego celem było wyłonienie samorządu szczepiącego do końca sierpnia jak najwyższą liczbę swoich mieszkańców.

Laureatami konkursu zostały:
gmina Pełczyce
gmina Ustronie Morskie
gmina Choszczno
gmina Świdwin

Gminy z najwyższym wskaźnikiem wakcynacji zostały wybrane spośród kategorii:
a) do 4,5 tys. mieszkańców (Ustronie Morskie)
b) powyżej 4,5 tys. – 7 tys. mieszkańców (gmina Świdwin)
c) 7 tys. – 14 tys. mieszkańców (gmina Pełczyce)
d) powyżej 14 tys. mieszkańców (gmina Choszczno)

W nagrodę lokalne samorządy otrzymały od Urzędu Marszałkowskiego po 100 tys. zł. Zwycięzcom poszczególnych kategorii wręczono symboliczne czeki. Uroczystość była także okazją do zaprezentowania przez ekspertów prognoz pandemicznych dla regionu na najbliższy okres.
Celem konkursu było przekonanie mieszkańców do szczepień jako skutecznej metody w walce z COViD-19.

Warto się zaszczepić, by zdążyć przed kolejną falą pandemii. W akcję promocji szczepie w regionie zaangażowani jesteśmy od początku. Sytuacja nie jest łatwa, bo tempo szczepień wyraźnie spowolniło. Stoimy przed ogromnym wyzwaniem, ale musimy zaufać epidemiologom. Obecnie na Pomorzu Zachodnim poziom zaszczepienia sięgnął prawie 50%. Przed nami wiele wspólnej pracy. Chcemy nadal współpracować z lokalnymi samorządami, z sołectwami. M.in. planujemy przygotować akcję dla 1700 sołtysów – podkreślił Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz.

Koronawirus zostanie z nami na wiele lat, musimy się do tego przyzwyczaić. Mamy narzędzie pod postacią szczepień, dlatego bardzo państwu dziękuję za zaangażowanie i przekonywanie mieszkańców Pomorza Zachodniego do tego, aby korzystać ze szczepień. – tłumaczył prof. Miłosz Parczewski – wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych.

Lekarze wyznają taką zasadę: „lepiej zapobiegać, niż leczyć” i państwo pięknie wpisaliście się w pierwszą część tego stwierdzenia, czyli zapobieganie. Szczepmy się, proszę państwa, to jest jedyna szansa. – mówiła dr Joanna Jursa-Kulesza – kierownik Zespołu Kontroli Zakażeń w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podkreślił, iż sprawne poprowadzenie akcji dot. promowania szczepień oraz zorganizowanie samego konkursu było możliwe dzięki wsparciu Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Przewodnicząca Sejmiku Maria Ilnicka-Mądry, biorąca udział w wydarzeniu, niejednokrotnie prezentowała podczas sesji Sejmiku aktualne dane dot. wyszczepialności w poszczególnych gminach, jednocześnie wspomagając Radnych Województwa w angażowaniu się w program szczepie

 

 

 

 

To top