Filmowe lato na Pomorzu Zachodnim

Marszałek Olgierd Geblewicz i prezes Stowarzysenia Ińskie Lato Filmowe Adam Bortnik podpisali umowę o dofinansowaniu tegorocznego festiwalu kwotą 20 tys. zł. Województwo Zachodniopomorskie od lat wspiera filmowe święto odbywające się w kinie Morena i pięknych plenerach Ińska. Na Pomorze Zachodnie przybywają setki kinomanów, a także mistrzowie sztuki filmowej. Gośćmi 48. Ińskiego Lata Filmowego są m.in. reżyser Jan Jakub Kolski, legendarny dokumentalista Marcel Łoziński oraz aktorzy Magdalena Popławska, Marian Dziędziel, Marcin Bosak.

Ińskie Lato Filmowe to dziesięć wakacyjnych dni ze znakomitym kinem i wybitnymi twórcami. Festiwal co roku przyciąga rzesze miłośników filmu, a także klimatu Pomorza Zachodniego i Pojezierza Ińskiego. W tym roku imprezę zaplanowano od 6 do 15 sierpnia. W programie – około 100 wydarzeń: pokazy filmów, spotkania z aktorami, reżyserami, scenarzystami, pisarzami, a także koncerty, wystawy, wycieczki, atrakcje dla najmłodszych.

– Zawsze w sierpniu nad ińskimi jeziorami rozchodzi się blask srebrnego ekranu. Ten festiwal, ze względu na wakacyjny termin i wyjątkową scenerię, różni się od innych wydarzeń filmowych. Pozwala połączyć wypoczynek, turystykę z atrakcjami kulturalnymi – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Ińskie Lato Filmowe ma wiernych fanów zarówno wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego, jak i gości, którzy planują u nas wyjątkową filmową podróż. Odbywający się od 1973 roku festiwal stał się znaną regionalną marką i z dumą go wspieramy – mówi Olgierd Geblewicz.

Województwo Zachodniopomorskie od 2013 r. dofinansowuje organizację Ińskiego Lata Filmowego z budżetu Wydziału Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego. Środki przyznawane są w ramach otwartego konkursu ofert. W tym roku przeznaczono na ten cel 20 tys. zł.

– Samorządy są naszym najpewniejszym partnerem. Środki otrzymywane od województwa, powiatu i gminy to 25 procent budżetu festiwalu – podkreśla Adam Bortnik, prezes Stowarzyszenia Ińskie Lato Filmowe.

Festiwalowe wydarzenia odbywają się w Ińskim Centrum Kultury z kinem Morena, a także w przestrzeni miasta, na terenie Ińskiego Parku Krajobrazowego. Podczas tegorocznego festiwalu prezentowane są nowe polskie produkcje fabularne i dokumentalne, ale także filmy w kilku blokach tematycznych: Powitanie z Afryką (m.in. „Noc Królów”), Kosmos, Bliżej natury (przyrodnicze i ekologiczne), Historia kina etnograficznego, Dokumenty świata, W krainie baśni.

Specjalnie uhonorowany został Jacek Petrycki, jeden z najlepszych polskich operatorów filmowych, który świętuje 50 lat za kamerą. Współtwórca kina moralnego niepokoju, który pracował m.in. z Agnieszką Holland i Krzysztofem Kieślowskim, przyjedzie na 48. Ińskie Lato Filmowe, by razem z publicznością obejrzeć swoje najlepsze filmy. Ińsko odwiedzą również m.in. reżyser Jan Jakub Kolski, legendarny dokumentalista Marcel Łoziński oraz aktorzy Magdalena Popławska, Marian Dziędziel, Marcin Bosak.

Ińskie Lato Filmowe to jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce, propagująca obrazy o wysokich wartościach artystycznych. Koncentruje się szczególnie na kinematografii Europy Wschodniej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. Dużo miejsca zajmują obrazy komentujące w odważny sposób zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Festiwal promuje również kino młodych twórców. Premierowe Ińskie Lato Filmowe odbyło się w pierwszej połowie sierpnia 1973 roku. Inicjatorami wydarzenia byli Bohdan Kowalski – ówczesny powiatowy kierownik wydziału kultury, Doland Paszkiewicz – aktywny działacz DKF „Kontrasty” w Szczecinie, oraz Kazimierz Dec – pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Ińsku. Pierwsza edycja festiwalu miała profil komediowy. Rok później impreza rozbudowana została o seanse studyjne. Podczas pierwszych edycji można było oglądać filmy Viscontiego, Saury, Bergmana, Bunuela, Zafranovića i innych czołowych europejskich wizjonerów kina. Stałe miejsce w programie Ińskiego Lata Filmowego od lat zajmują pokazy najnowszych filmów polskich połączone ze spotkaniami z twórcami. Gośćmi Ińska byli Jerzy Kawalerowicz, Piotr Szulkin, Jan Kidawa-Błoński, Grzegorz Królikiewicz, Robert Gliński, Maciej Drygas, Jerzy Hoffman, Krzysztof Zanussi i in. W 2015 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał Ińskiemu Latu Filmowemu nagrodę w kategorii „Najlepsze Wydarzenie Krajowe”.

48. edycja festiwalu zbiegła się z rozpoczęciem prac nad nowym Ośrodkiem Kultury Filmowej w Ińsku, który ma spełniać rolę nowoczesnej placówki wystawienniczej i edukacyjnej. W jej ramach funkcjonować będzie również muzeum Ińskiego Lata Filmowego, koncentrujące się na tradycjach filmowych miasteczka i jego historii.

Z wyrazami szacunku

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

70-540 Szczecin, ul. Korsarzy 34
tel. +48 91 48 07 249; faks +48 91 48 93 987

e-mail: rzecznik@wzp.pl
www.wzp.pl

www.facebook.com/PomZachodnie

To top