Festiwal Podróżniczy Na Pograniczu – wirtualnie, ale z pasją

 To będą fascynujące – choć tylko online – spotkania z podróżnikami, fotografami, pisarzami, kulturoznawcami, ludźmi kochającymi świat, spełniającymi marzenia, przekraczającymi granice. Dosłownie i symbolicznie. Festiwal Podróżniczy Na Pograniczu / In der Grenzregion rozpocznie się w najbliższy weekend. Wydarzenie jest finansowane m.in. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Programu Współpracy Interreg V A w Euroregionie Pomerania.

Wirtualne spotkania miłośników podróży zaplanowano na dwa weekendy 20-21 marca i 10-11 kwietnia. Wystarczy się zarejestrować (https://cutt.ly/gl20yZI, później wysyłany jest link z dostępem do platformy wideokonferencyjnej), by posłuchać opowieści prawdziwych obieżyświatów, autorów książek, zdjęć, filmów. Doświadczonych przewodników, odważnych dziennikarzy, znanych blogerów, kreatywnych naukowców.

„Na pograniczu / In der Grenzregion” pozwoli poznać tych, którzy goniąc za marzeniami, przekraczają granice. Te rzeczywiste, i te mentalne. Eksplorują nieznane lądy, kultury, języki. Opisują ludzi i miejsca, zawierają nowe przyjaźnie, zdobywają nowe umiejętności, zmieniają swoje życie.

Festiwal Podróżniczy rozpocznie (sobota, godz. 13) debata na aktualny temat: zamknięte granice. Później w programie znalazły się trzy prelekcje. Łukasz Supergan, specjalista od wypraw długodystansowych i zdobywania gór, opowie, jak zorganizować podróż swojego życia? Czy potrzebny jest jej plan? Od czego zacząć? Jakie wyposażenie zabrać, by przetrwać z dala od cywilizacji? Jak się przemieszczać, gdzie jeść i spać, jak porozumiewać się z ludźmi, których języka nie znamy?  Hanna Sobczuk, autorka bloga „Plecak i walizka”, zdradzi, jakie granice się przekracza, podróżując w pojedynkę. Hanna mieszkała na Sri Lance, w Wietnamie i Hiszpanii, a po powrocie do Polski w zeszłym roku przeszła samotnie z plecakiem wybrzeże Bałtyku ze Świnoujścia na Hel. W daleką podróż zaprosi Magdalena Gołębiowska, politolożka i amerykanistka, autorka m.in. zbioru esejów podróżnych pt. „Daleko. Buddyjskie Królestwo Mustangu”. To będzie fascynująca wyprawa do Nepalu, a dokładniej – prowincji Mustang, ukrytej w najgłębszej dolinie świata, za ośmiotysięcznikami Annapurną i Dhaulagiri. Przez stulecia niedostępnej dla obcych.

W niedzielę (także od godz. 13) następna porcja niezwykłych wirtualnych podróży. W bloku tematycznym „Kobiety bez granic” swoje odkrycia, fascynacje, inspiracje przedstawi m.in. Alicja Rapsiewicz, współautorka bloga LosWiaheros, która przez cztery lata wędrowała po Azjii i Australii, z Tajlandii wróciła do Polski rowerem, a w Zimbabwe poznała kobiety walczące z kłusownikami.

Szczegółowy program: https://inku.pl/2021/03/03/wirtualny-festiwal-podrozniczy-na-pograniczu/

Prezentacje uczestników https://www.facebook.com/festiwalnapograniczu/

Udział w festiwalu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

Wirtualny Festiwal Podróżniczy to cykl warsztatów oraz filmów o tematyce turystycznej organizowanych przez Stowarzyszenie Media Dizajn (Szczeciński Inkubator Kultury) i Stowarzyszenie Turystyczne w Angermünde, finansowanych m.in. ze środków UE – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top