09-10-2015 » Kamień Pomorski

Dominikański parking niezgody?

Umilkły już emocje związane z uroczystym otwarciem mającym miejsce pod koniec sierpnia br. kamieńskiego Kwartału Dominikańskiego. Od tamtego czasu trwały procedury, które pozwoliły w następstwie na podpisywanie stosownych umów z najemcami czy nowymi właścicielami lokali mieszkalnych, jak również handlowych.

Kilkanaście dni temu w mediach ukazały się materiały nt. parkingu położonego na terenie Kwartału, jak również chodnika przed Kwartałem, w których podważa się w nich jasność wykonania tego zadania, padają zarzuty co do zgodności wykonanych prac z podpisaną umową. Zasięgnęliśmy w tej sprawie opinii w siedzibie inwestora Kwartału czyli kamieńskim TBS, jak również u wykonawcy robót, którym była firma „Zakład Remontowo – Budowlany – S. Jankowski”.

W protokołach odbioru nie ma zastrzeżeń do realizacji inwestycji, i jest w nich napisane czarno na białym, że wybudowanie parkingu, jego stan techniczny są zgodnie ze wcześniejszymi założeniami i ustaleniami. Faktem pozostaje to, że w pierwotnej wersji, jeszcze wtedy, kiedy budowa Kwartału miała się rozpocząć, planowano docelowo wybudowanie parkingu wielopoziomowego. Potem od tego zamiaru odstąpiono.

Kiedy na początku marca tego roku nastąpiła zmiana na stanowisku Prezesa TBS, wszystkie ustalenia dotyczący realizacji zadania w nowej formie były już zaakceptowane. Nowa szefowa TBS nie miała na te zmiany żadnego, ale to żadnego wpływu.

Formalnie nowej wersji budowa trwała i doczekała się szczęśliwego końca, który dziś mącone jest przez niektórych komentatorów. Projekt budowy nowego parkingu, innego niż planowano pierwotnie powstał wcześniej kiedy Prezesem TBS była Pani Renata Bielaszewska-Mamzer. Projekt ten przewidywał wyłożenie parkingu kolorowym polbrukiem. W dokumentach trudno się dopatrzyć nieścisłości w tej kwestii, gdyż takie rzeczy jak zmiana projektu poprzez zastosowanie aneksu, jest normalnym i stosowanym w wielu przypadkach posunięciem. Zadanie inwestycyjne pod tytułem “Budowa Kwartału Dominikańskiego” zostało zrealizowane zgodnie z projektem i sztuką budowlaną. W ramach tego zadania wykonano również wspomniany parking. Niektóre media rozdmuchują temat szukając dziury w całym, stosując w tej kwestii nieczystą propagandę, przez co temat staje się po prostu niesmaczny, powstają niedomówienia, a czytelnicy i mieszkańcy miasta są zdezinformowani.

Natomiast kwestia chodnika przed Kwartałem wykonana z kostki granitowej to już całkiem inna para kaloszy.

Po pierwsze to zadanie od początku nie było przewidziane w strukturach projektu budowy Kwartału Dominikańskiego. Jest to zupełnie nowe i odrębne zadanie, które realizowała Gmina. Że wybrano na podłoże granit? Taka była wola inwestora i widać były na to zabezpieczone odpowiednie środki finansowe.

Z drugiej strony, strona frontowa z wyłożonym granitem świetnie się zlewa z otoczeniem, z sama bryłą ładnego przecież budynku i wygląda to naprawdę na coś z prawdziwego zdarzenia i coś doprawdy nowoczesnego.

Szukanie dziury w całym nie zawsze się popłaca, bo i w ten sposób skłóca się społeczeństwo, które miast się cieszyć z nowo powstałego obiektu, dyskutuje, dopytuje, kalkuluje i domniemywa. A przecież nie o to w tym wszystkim chodzi.

Cieszyć się należy, że powstało tak wielkie i ważne dla życia Kamienia Pomorskiego przedsięwzięcie. I po co szukać, domniemywać, wygłaszać niesprawdzone i niepotwierdzone informacje. Wiadomym nie od dziś jest to, ż rzetelność informacji to przecież podstawa.

A w przypadku nieszczęsnego parkingu Kwartału Dominikańskiego wygląda, że tak nie jest.

Mirek Iwaszczyszyn

2 komentarzy na temat: Dominikański parking niezgody?

  1. Avatar Ewa pisze:

    Dziękuję za rzetelne podejście do tematu. Niewybredne komentarze na temat tej inwestycji szokowały mnie i byłam zniesmaczona. Piękny kawałek Kamienia. Dobrze zaprojektowany i wykonany. I oby takich specjalistów było w Kamieniu i powiecie więcej.

  2. Avatar Tomek pisze:

    Oglądałem tydzień temu ten kwartał. Naprawdę piękna wizytówka kamienia. Wykonawcy i projektantom tej inwestycji należy się “6”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *