Czyste Lasy Szczecina

W niedzielę Stowarzyszenie Polska 2050 na Pomorzu Zachodnim zaprezentuje pierwszy w naszym województwie kontakt obywatelski. Prezentacja kontaktu odbędzie się obok góralskiej chaty obok Szczecińskiej Gubałówki. Prezentacja będzie połączona z drugim już tego roku eko-spacerem,  czyli sprzątanie okolic podczas spaceru, realizowanym przez szczecińskich sympatyków Polska 2050. Całość rozpocznie się o godzinie 15:00 w niedzielę.

„Kontrakty obywatelskie są zawierane w całym kraju przez członków Polska 2050. To zobowiązanie do konkretnego, opisanego w kontrakcie działania na rzecz lokalnej społeczności” – opisuje ideę Agnieszka Kosińska, liderka wojewódzka Polska 2050 w województwie zachodniopomorskim.

Główna idea kontraktów wywodzi się z zasady „myśl globalnie, działaj lokalnie”. Chodzi o to, by przełożyć założenia Stowarzyszenia Polska 2050 na lokalne potrzeby przy uwzględnieniu możliwości członków i systematyków ruchu.

„Bardzo często, kontrakty zawierane w minionych miesiącach na terenie całej Polski odnosiły się do spraw ekologicznych. Kontrakt pt. Czyste lasy Szczecina wpisuje się w ten nurt. Naszą intencją jest stopniowe, obywatelskie działanie zmierzające do zmniejszenia ilości śmieci w lasach oraz prowadzenie dzielności edukacyjnej wśród mieszkańców” – szczegóły kontaktu wyjaśnia dr Aleksander Cywiński, który koordynować będzie jego realizację z ramienia Polska 2050.

W ten weekend członkowie i sympatycy Polska 2050 będą aktywni nie tylko w Szczecinie. Eko-spacery odbędą się w kilku innych miejscowościach. W sobotę od 11:00 w Cerkwicy (od studzienki św. Ottona w kierunku lasu za miejscowością), w niedzielę w Policach (start o godz. 12:00 przy pętli autobusowej Wyszyńskiego Polana), powiecie drawskim (godz, 16:00 start w miejscowości Otrzep), Mielnie (niedziela godz. 10:00, sprzątanie plaży od Blue Marine w kierunku  Jamieńskiego Nurtu). W ramach tego ostatniego spaceru, przygotowanego przez ekipę z Koszalina, będziemy wspierać akcję „Kilometry dla Oleńki”, czyli pomoc dla małej dziewczynki oczekującej na operację kardiochirurgiczną.

„Wszystkie eko-spacery będą realizowane w ramach reżimu pandemicznego, z zachowaniem dystansu społecznego” – dodaje Przemysław Łonyszyn, koordynator ds. mediów lokalnych Polska 2050 Zachodniopomorskie.

Z uwagi na sytuację pandemiczną nie będzie konferencji prasowej z ogłoszenia kontraktu. Dostępna będzie natomiast transmisja live na naszym fanpage’u: https://www.facebook.com/Polska2050ZP/

 

 

To top